- nem jutsz egyről a kettőre, csak egyhelyben toporogsz
- elkopott vagy már el is tűnt a mosoly az arcodról
- elfogyott a lendület és lelkesedés
- egyre több az idegesítő beteg és kolléga körülötted (lassan már „mindenki hülye” körülötted)
- már nem tudsz olyan kedves és odaadó lenni, mint régen (érzed magadon, látják rajtad vagy akár szólnak is érte)
- nincs kedved dolgozni… már néha felkelni sem
dolgozol, mert… „kell”
Ha fentiek rád nem jellemzőek, de nem is akarsz idáig eljutni, akkor vagy a legjobb helyzetben, hogy tegyél a személyes és szakmai egészségedért!
A legtöbb egészségügyi dolgozó már egészen korán találkozik a kiégéssel és viszonylag hamar érintetté is válik. A kommunikációs nehézségek is általánosan jelen vannak mind egymással mind pedig a páciensekkel. A legégetőbb kérdéseket viszont nem lehet anyagiakkal megoldani és a problémákat hosszútávon nem lehet magasabb fizetéssel kompenzálni. Egy idő után eljön az a pont, ahol érdemben kell foglalkozni vele, és itt jönnek a KULCSOK (mentoring, szupervízió, kommunikációfejlesztés), melyhez segítség a NorahCoaching.
A kiégésről pár gondolat
Az egészségügy egyik legkomolyabb és legégetőbb problémája a kiégés. Alig találni olyan kollégát vagy kolléganőt, aki nem érintett a témában. Kultúránk sajnálatos részeként, konkrét elvárásként nehezedik az orvosok és szakdolgozók vállára a kötelező érvényű, saját kárukra történő, határaikat figyelmen kívül hagyó, mindent feláldozni képes „segítői minta”, mely gyakorlatilag nem más, mint a segítői attitűd egy kifacsart értelmezése és összemosása a mártíromsággal. A "mindenek előtt való segítés" sulykolása, a nemet mondás el-nem-fogadása és a folyamatos megfelelési kényszer jellemzően egy olyan teher az egészségügyi dolgozók és más segítő szakmabeliek vállán, mely egyirányú kényszerpályára kényszeríti őket, amelyben garantált a kiégés.
A Norahcoaching számára fontos küldetés, hogy egy új perspektívát és a helyes segítői attitűd terjedését, meghonosodását segítse elő a magyar egészségügyben.