Geszten tettek látogatást a vármegyei képviselők


A határnyitás, a nagyszalontai út megépítése és a kastélyfelújítás is szóba került azon a munkamegbeszélésen, amelyre Geszten került sor november 22-én.

Békés Vármegye Önkormányzata Közgyűlése Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága rendszeresen tart kihelyezett munkalátogatásokat a vármegye különböző településein, amelyen a közgyűlés tisztviselői, képviselői is részt szoktak venni. Mucsi András, a bizottság elnöke elmondta: a ciklus első hivatalos látogatását Geszt községbe tették a képviselők, ahol Brandt Krisztián polgármester adott tájékoztatást a község történelméről, jelenéről, a fejlesztésekről. A jelenleg 700 lelkes falu előtt komoly lehetőségek álnak Romániának a Schengeni övezethez való csatlakozásával. A trianoni békét követően zsákfaluvá váló falut hamarosan új országút köti össze a légvonalban mindössze 9 km távolságban levő Nagyszalontával. Nagyvárad is mindössze 30 km-re van Geszttől. A Magyar Kastély- és Várprogram keretében felújított Tisza-kastélyt immár több mint harmincezer ember kereste fel a júniusi nyitás óta.  

A falu komoly gondokkal küzdött és küzd, sokan elköltöztek, a lakosság egy része közmunkaprogramból él, de sokan a versenyszférában dolgoznak. Elgondolkodtató, hogy a kastély munkatársainak csak tizede helyi. Brandt Krisztián lendületes munkával igyekszik sokat tenni a településért.

Kónya István térségi tanácsnok, a Területfejlesztési Bizottság elnöke felvetette, hogy a 2010-2014 között előkészített Békés vármegyei halstratégiát ismét szeretné napirendre tűzni az általa vezetett grémium. Egy tervezett halfeldolgozó üzem révén Biharugra, Mezőgyán, Geszt és térsége lakossága munkahelyekhez juthatna. Románia és a cséffai halastavak közelsége határon átnyúló együttműködési lehetőségeket rejt magában. „Térségi gazdaságfejlesztési koncepciót dolgozunk ki, a cél a kormányzati támogatás elnyerése” – fogalmazott a politikus, aki beszélt arról is, hogy a területet korábban behálózó természetes folyó- és patakhálózatot ismét fel kellene tölteni vízzel, ami a romániai partnerek együttműködésével lehetséges, tekintve, hogy Romániában a folyókra épített erőművekkel és gátakkal sok vizet visszafognak. Sokat lendítene a térség mezőgazdaságán egy, a Sebes-Köröst és a Fekete-Köröst összekötő főcsatorna megépítése.

A vármegyei közgyűlési képviselők felkeresték a helyi Arany János Általános Iskolát, a református templomot, valamint a Tisza-kastélyt is.


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!