Négy nemzetiségi díjat adtak át a vármegyei ünnepségen


2024. december 19-én tartotta Békés Vármegye Önkormányzata a hagyományos nemzetiségi napot, amelynek díszvendége Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházakért és nemzetiségekért felelős államtitkára volt. A díjakat az államtitkár Molnár Sándor elnökkel és Mucsi András nemzetiségekért felelős tanácsnokkal adta át.

Békés Vármegye Önkormányzata Közgyűlésének vonatkozó rendelete alapján a roma nemzetiség kitüntetettje 2024-ben Rádai Imre.

Rádai Imre jelenleg a Békés Vármegyei Kormányhivatal államigazgatási részlegén, a gyámügyi osztályon dolgozik, Battonya város képviselő-testületének tagja és alpolgármester egyaránt. Általános iskolás éveiben ismerkedett meg a Taekwon-do sportággal, 2002-ben Battonyán a szülei és a baráti társaságával megalapítottak egy csoportot, melynek neve a Barátság SE. 2005-ben szerezte meg első magyar bajnoki címét, majd az egyesülete is ebben az esztendőben indította el kick-box szakágát. 2012 óta egyesületvezető és edző is, 2017 óta a magyar Taekwon-do válogatott tagja. Hatszoros magyarbajnok, 4x Európa-bajnok bronzérmes, 1x ezüstérmes, valamint világbajnoki bronzérmes sportoló. Az általa vezetett egyesületnek jelenleg 48 tagja van, főleg roma nemzetiségi gyermekek. Fontosnak tartja a fiatalok számára a példamutatást, véleménye szerint a mélyszegénységben élő gyermekeknek a sport egy nagyon jó kitörési pont lehet az életükben. Vallja, hogy a fiatalok a sport által megtanulják megbecsülni magukat és látják a befektetett munka eredményét, nem csak a küzdősportban, de a tanulásban és az élet számos területén egyaránt.

 

A német nemzetiség kitüntetettje az Eleki Németek Egyesülete.

 

Az Eleki Németek Egyesülete 1992-ben alakult a korábbi német „Röpülj páva kör” tagjaiból. Célkitűzéseik között szerepel az eleki népszokások, hagyományok ápolása és bemutatása, kapcsolattartás az Elekről elszármazottakkal, elűzöttekkel, német testvértelepülésekkel és testvérszervezetekkel. Kiemeltek kezelik az eleki német hagyományok, helytörténeti és néprajzi ismeretek továbbadását a fiataloknak, ehhez bevonják az óvodásokat és az iskolásokat rendhagyó németóra megtartásával. Az egyesület értéket is teremtett: összegyűjtötték azokat az írásos és tárgyi értékeket, berendezési tárgyakat, ruhaneműket, amelyek ma közösségi házukat és ezzel együtt a település egészét, valamint Békés vármegyét gazdagítják. Eleken számos régi hagyományt élesztettek újra széleskörű összefogás eredményeként, ilyen például a Húshagyó keddi farsangi felvonulás, az országosan is egyedülálló „Böjt közepe” megtartása, közös májusfa állítása és annak kitáncolása vagy éppen az óvodások és iskolások bevonásával szervezett Márton napi felvonulás és ünnepség. Az elmúlt 32 évben sokan, sokat tettek annak érdekében, hogy az eleki lakosság megváltozott nemzetiségi összetétele ellenére összefogják azokat, akiknek fontos nemzetiségi identitásuk, gyökereik és őseik szellemi, tárgyi értékeit tovább adják az ifjú generáció képviselőinek.

 

A szlovák nemzetiség kitüntetettje 2024-ben Krajcsovicz Andrásné.

 

Krajcsovicz Andrásné a Békés Vármegyei Szlovák Önkormányzat októberben leköszönt elnöke, két cikluson keresztül látta el vezetői teendőit. Munkáját kollégái elmondása alapján az igényesség, pontosság, precizitás jellemezte, mindig szem előtt tartotta a vármegyében élő szlovákság érdekeit. Évek óta szervezi a Haluska napot, a szlovák bált, valamint a Szlovák Fórumot, mely rendezvényeken Békés vármegye valamennyi településéről képviseltetik magukat az ott élő szlovák nemzetiség tagjai. Fontos küldetéseként tekint a szlovák nyelv, kultúra és hagyományok Békés vármegyében történő megőrzésére.

 

A román nemzetiség kitüntetettje a Méhkeréki Románok Egyesülete. A díjat Árgyelán Mihály, az egyesület elnöke vette át.

 

A Méhkeréki Románok Egyesülete 1992-ben alakult, a civil szerveződés több mint 3 évtizede dolgozik a hazai román közösség érdekében. Az egyesület 43 fős tagsága és 100 főnél is több támogatója jelenlegi és elszármazott méhkerékiekből áll, akik elkötelezetten tesznek a román nemzetiségi nyelv, kultúra és hagyományok ápolásáért. Aktív szerzője és közreműködője a székhelyét is biztosító település, Méhkerék kulturális és közösségi életének. Részt vesznek a közösséget érintő gyermekprogramok szervezésében és lebonyolításában, kiemelten kezelik a nemzetiségi közösségi eseményeket, mint a román bálok, fesztiválok, helyi és országos vetélkedők. Minden eszközével segíti a méhkeréki néptánc hagyományok megőrzését, pályázataival támogatja a 75 éves tánccsoport működését. Kiemelt feladatának tartja a nemzetiségi értékek megőrzését és továbbadását a jövő generáció számára, ezért 2020-ban hiánypótló feladatként felvállalta egy ifjúsági információs pont létrehozását és működtetését Méhkeréken. Az önkormányzati tulajdonú ingatlant pályázati forrásból felújította és berendezte, azóta is biztosítja a fiatalok számára annak díjmentes használatát, ahol jelenleg a helyi fiatalok maguk szerveznek közösségi programokat, de az egyesület szándéka, hogy a jövőben identitáserősítő programokkal töltsék meg az ifjúsági pontot.


--


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!

Cimkék:


díjátadó