A Nefelejcs Egyesület az idei KÉSZ Díjas!
A békési magyar hagyomány és érték örző egyesület tegnap vehette át a díjat a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége békési szervezetétől.
Rendhagyó méltatás
„A virágot nefelejcsnek hívják. Már nem is tudom pontosan, hogy az évek során miért is jelentett nekem oly sokat ez az apró virág. Nem lehet azonnal észrevenni, könnyen eltűnik a nagyobb és színesebb virágok között. Mégis, a kék eget tükröző
színével legalább annyira szép, mint a többi. Talán ezért szeretem annyira. És ehhez társul még az örök könyörgést kifejező neve is. Van egy német monda, miszerint amikor Isten végzett a növények elnevezésével, egy virágnak nem jutott név. Egy vékonyka hang így kiáltott fel: ne felejts el engem, ó Uram! Isten pedig úgy döntött, hogy ez lesz a virág neve.”” (Dieter F. Uchtdorf)
A kék nefelejcs főleg tavak, patakok partján vadon él, de kertekben is kedvelt. A tavasz ezen apró szépséges virága már a nevében is szívhez szóló üzenetet hordoz. Jelentése így könnyen megfejthető: az emlékezés virágának tartják, valamint a hűséget szimbolizálja. Régi magyar neve is igen beszédes: szemvigasztaló.
Rab Zsuzsa versben meséli el a nefelejcs igaz történetét:
A teremtő Isten kedvelte a kéket:
ezt a színt adta a felhő fodrú égnek,
vihar tépett tenger megbékélt színének,
újszülöttek arcán az új lélek tükrének.
Búsult is a föld, mert másnak teremtette.
Úgy vélte, az Isten biztos nem szerette,
s csak rengett bánatában - tán zokogás rázta?
Látta ezt az Isten, s ekkor megsajnálta.
Hogy ne felejtse többé szeretetét a föld,
másnapra a teste kék színben tündökölt,
kék virágok nyíltak rajta mindenfelé.
Pihekönnyű mind, hogy ne roskadjon belé.
Ez hát a nefelejcs igaz története,
mit máig megőrzött titokzatos neve.
A monda úgy tartja, hogy a kis Jézus kiöntött mosdóvizéből nefelejcsek nőttek. Nagyon sok énekben, népdalban megjelenik a nefelejcs virág, hiszen nem csak egy virágnév, üzenete, szimbolikus jelentése is van. A nefelejcs további jelentése: igaz szerelem, remény, az isteni parancsok megtartása.
Nos, talán ezt az égi parancsot érzékelték lelkükkel azok a tagok, akik úgy döntöttek: meg kell maradni! Ebben a döntésben reménykedtek a mai díjátadó szervezői is, mikor kimondták: az idei díjukat a testvér egyesület kapja. Akár azért, mert húsz év kemény munkával ezt kiérdemelték, de még inkább azért, mert
2
lesz erejük folytatni azt a Békés közösségét formáló tevékenységet, amellyel a város elismerését már kiérdemelték.
Ha el lehet mondani egy egyesületről, hogy örök lenyomatot képeztek a település életében, akkor ez róluk nagy biztonsággal állítható. Míg a KÉSZ egy civil pro urbe díjat kreált és egy egészségügyben és szociális területen kifejtett életműért ad át elismerést, addig a ma ünnepelt csapat a kultúra, a közművelődés és az oktatás területén maradandót alkotókat ünnepelte és ünnepli. Rangos városi rendezvényein pedig külön szívügyének tekintette a hagyományőrzés minden területét. Így működött - és hála a Jóistennek működik továbbra is - vált válnak vetve a két egyesület, mint olyan testvérpár, mely mindig figyel a másikra, de tiszteletben tartja a tesó autonómiáját.
De ne kerülgessük a forró kását, mondjuk ki a már régen kitalált nevet: a Nefelejcs Békési Kulturális és Hagyományőrző Egyesületről beszélünk, Isten nyugtassa Balogné Ani megvalósult és megtestesült álmáról. Egyesület, melynek alapszabályban meghatározott céljai között szerepel többek között a magyar hagyományok és kultúra megőrzése és terjesztése, a népi hagyományok és mesterségek ismeretének fenntartása és minél szélesebb körben történő terjesztése. Célja az is, hogy felhívja a figyelmet a Békés városi és Békés megyei hagyományokra, értékekre. Feladata pedig, hogy megismertesse a jövő generációinak tagjait a helyi értékekkel, kézműves és egyéb hagyományokkal, gasztronómiával. Célja még megismertetni a helyben élő és rendezvényeikre a megyéből vagy távolabbról érkező személyeket - életkortól függetlenül - a népi mesterségekkel, azok történetével, a település és a környék múltjával, hogy a városhoz és a megyéhez való érzelmi kötődésük erősödjék.
A gyerekeknek szervezett nyári hagyományőrző táborok működtetése is az egyesület szíve csücske volt, nem beszélve a számosa kiadványukról, például a békési szilvalekvárról vagy a tökös ételekről. Az egyesületi közösség építését pedig a szakmai kirándulások jelentették.
Mint az elején utaltunk rá az egyesület nevének megválasztásakor azért esett a nefelejcsre a voks, mert egy igazán egyszerű és hétköznapi virág, amely számos békési kertben megtalálható. Szépsége éppen az egyszerűségében rejlik. Világszerte elterjedt, rengeteg fajtája van. A név áthallásos és utal arra, hogy az egyesület célja nem elfelejteni, hanem megőrizni és a jövendő generációinak is átadni a régmúlt idők hagyományait, értékeit, mindannyiónk közös kincsét.
Nézzünk néhány döbbenetes számadatot (olykor e száraz adatok is sokatmondóak):
Az egyesület szervezte meg:
- a Békési Tökmulatságot 2006-2023 között, összesen 17 alkalommal
- a Nefelejcs Vigalmat 2007-2023 között, összesen 15 alkalommal
- a Piroslábas Dínomdánomot 2018 és 2019-ben
- a Nefelejcs Díjátadót 2009-2023-ig. Összesen 29 személy kapta meg a díjat
- az egyesület volt az ötletgazdája a bíróság előtti adventvárásnak, amelyből kinőtt a Békés Advent sorozat
3
- éveken át díszítette az egyesület - más szervezetekkel közösen - a főtéri hidat nagyünnepek előtt
- előadásokat szervezett néphagyományőrzés témában gyerekeknek és felnőtteknek
- kiemelten kezelte a Békés Helyi Értéktárba felvett értékeket, a helyi ételeket, népszokásokat, népzenét és néptáncot, viseletet, mezőgazdasági és épített hagyományokat
- a tehetséges fiatalokat felkarolta
Két nagyrendezvényük helyszíne sokáig a Durkó utca 8. szám alatti Békési Tájház volt, amely valóságos gyöngyszem a városban. A páratlan szépségű és nagy szakértelemmel kialakított gazdaházat egy módos gazda építette 1866-ban. Műemléki helyreállítása után 1979 óta tájházként funkcionál, mint a Békés Városi Jantyik Mátyás Múzeum egyik kiállítóhelye. Az egész épület és benne a kiállítás a XIX. század végi módosabb református békési paraszti lakosság életmódját ismerteti meg a látogatókkal. Büszkén vallhatják, hogy a Békési Tájházba rendezvényeikkel újabb és újabb érdeklődőket vonzottak. Az udvarra - mintha egy szabadtéri néprajzi múzeum lenne ekkor - egy időben akár több száz látogató érkezett a Nefelejcs Vigalom és a Békési Tökmulatság idején. Pár éve lett az egyesületnek saját székháza, Durkó u. 6. alatt, amelynél számos fejlesztés valósult meg ez idő alatt.
A mai díjat kitaláló csapat is élt meg nehéz időszakot, generációváltást. De megvan és működik tovább. Ezért nagy-nagy öröm, hogy ugyanezt elmondhatjuk a ma ünnepelt egyesületről is. Arra kérjük őket, hogy fogadják úgy el, olyan és akkora szeretettel, amilyennel és amekkorával a lassan huszonöt éves nővér adja kedves húsz éves húgának.
Ünnepeljük hát ma együtt a KÉSZ díj idei elnyerőjét, a Békési Nefelejcs Egyesületet!
Kövesd a BékésMátrixot a
Facebook-on
a legfrissebb békési információkért!