2025. május 5-én a békési németek közössége szervezésében Dr. Erdész Ádámmal beszélgetett Szegfű Katalin.
A beszélgetésből megtudhattuk, hogy édesapja az Eiler nevet cserélte fel a magyarosabb Erdész névre. Abban az időszakban a családjuk védelmében sokan tettek így. Elmondta, hogy 18 éves koráig Mezőberényben élt az evangélikus német közösségben. Hálásan emlékezett középiskolai tanáraira, akik meghatározták későbbi tanulmányait (Adamik Mihálynét, és latin tanárát említette). Felidézte, hogy az általános iskolai történelem tanára próbára tette őt és a motiválatlan középiskolásokat szembesítette a szorgalmas általános iskolai tanulók tudásával.
Már a középiskola éveiben olvasta az irodalmi folyóiratokat, így érdeklődési köre meghatározta pályaválasztását, tanulmányait Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem, könyvtár szakán folytatta.
Szinte sorsszerű volt, hogy a megyei levéltárban helyezkedett el. Azt az értékrendet, amit elsajátított a mai napig követi, melyet büszkén mesélt el a közönségnek. Fontos számára az emlékezet ápolása, így a kutató munkájában is ez egy fontos feladat. Kiemelte az Albert Dürerről kiadott kétnyelvű könyv létrehozását, Kner Albertről készült monográfiát, a mezőhegyesi ménesbirtokról készült tanulmányt.
Kérdésekre válaszolva megemlítette a külföldi levéltárakkal való kapcsolatokat, illetve az ott található értékes dokumentumokat, amiket sikerült megőrizni. Ilyen például a kassai levéltár kincse: az 1500-as évekből megmaradt városi kiváltságlevél, valamint az amerikai, a török és az orosz levéltárak fontos információi. A levéltárak jövője szempontjából fontosnak tartja a digitalizáció tovább folytatását, fejlesztését.
Aktívan publikál a Bárka folyóiratban, a Magvetőben és különböző szakfolyóiratokban is.
Június 2-án újabb érdekes előadással készül a helyi német közösség, melyre szeretettel hívják és várják az érdeklődőket!