Restaurált főkötők a Békési Galériában


Megjelent: 2010 Január 20. ( Szerda ) 15:22
Módosítva: 2010 Január 24. ( Vasárnap ) 15:46
A Békés Városi Jantyik Mátyás Múzeum 2009-ben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 4 db ünnepi főkötőt restauráltatott. A munkát Katkóné Bagi Éva szegedi textilrestaurátor végezte el.

A restaurált főkötők az 1870-1920 közötti békési parasztpolgári ünnepi viselet jellegzetes darabjai. A helyi specialisták által készített, fekete főkötőknek három főtípusa létezett: az igen díszes „gyöngyös főkötő” és „nagy főkötő” valamint az egyszerűbb, kisebb „öregasszony-főkötő”, melyet az idősebb asszonyok kontyukra helyezve viseltek, rá fejkendőt kötöttek.

A „nagy főkötők” a nők életének fordulópontjain kaptak hangsúlyos szerepet: a XX. sz. fordulóján a még hagyományosan fekete esküvői ruhához kapcsolódó reprezentatív fejdísz, melyet éjfélkor, a felkontyolásakor helyeztek a menyasszony a fejére, az első gyermek megszületéséig a menyecske ünnepi viseletének szerves része és – szokás szerint – az előre összekészített temetkezési öltözet darabja. Ez utóbbi tény is magyarázza, hogy miért olyan ritka, megbecsülendő darabok a még fennmaradt múzeumi példányok.

A restaurált főkötőket, és a történetükre valamint a restaurálás menetére vonatkozó tájékoztató leírást továbbá fényképeket a Békési Galériában tekinthetik meg az érdeklődők 2010. április 30-ig folyosótárlat keretében.


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!