Újabb nemzetközi sikert értek el a Belencéres néptáncosai


Barna Zoltán beszámolója a Békés Mátrixnak:

A Belencéres Néptáncegyüttes féléven belül másodszor vendégszerepelt Olaszországban. A nyár végén Susában, Piemont tartományban voltunk egy nemzetközi fesztivál részesei. 2009. február első hetében pedig Olaszország egyik legnagyobb nemzetközi néptáncfesztiválján vettünk részt, amit a szicíliai Agrigentóban rendeztek, a mandulafa virágzásának alkalmából, immáron a 64. alkalommal. ( 64 sagra del mandorlo in fiore • Agrigento • 2 – 8 febbraio 2009 )

Ezt az utat is, mint az elmúlt három év mindegyikét, a Belencéres Alapítvány szervezte és bonyolította le.

Január folyamán táncosainkkal nagy izgalommal készülődtünk az útra, hiszen a táncegyüttes fennállása óta ilyen messze és ilyen nagy fesztiválra még sosem utaztunk. Maga az út is két napot vett igénybe, hiszen a fesztivál városa, Szicília déli részén, a Földközi – tenger partján volt. Út közben a pihenő alatt, amíg a sofőrök a kötelező pihenőjüket töltötték, a csoport megtekintette a Vezúv tövében feltárt Pompei romjait. Már ez is felejthetetlen élmény volt a számunkra.

Másnap Agrigentóban megkezdődött az a nagyszabású fesztivál, mely hat napot ölelt át és 19 együttes vendégszerepelt. A lengyel, görög, orosz, román, török, bulgár, perui, ecuadori, a montenegroi, koreai, amerikai (USA) és olasz csoportok mellett mi magyarok is aktív részesei voltunk annak a színes kavalkádnak, mely a kultúrák, nyelvek, a zenék, a viseletek és a táncok terén jelentkezett. A szicíliai közönség hamar a szívébe zárta a békési fiatalokat és minden lehetséges alkalommal hangos tetszésnyilvánítással kísérték produkcióinkat.

Táncosaink több ízben megcsillogtathatták tánctudásukat, hiszen a hét ott töltött nap alatt 6 menettáncban ( melyből kettő 8 – 8 km hosszúságú út, táncolva történő megtételét jelentette) és 8 színpadi fellépésben volt részünk. Több alkalommal éjjel, éjfél elmúltával még a zsúfolásig megtelt kongresszusi központban szerepeltünk. Hiszen ezek a fesztiválok elsősorban nem a pihenésről és a kirándulásról szólnak, hanem a táncosok gyakran napi 8 – 10 órában viseletbe öltözve, komoly igénybevételnek vannak kitéve, miközben képviselik hazánkat, városunkat, a magyar kultúrát.

Azért a kirándulásra is szakítottunk időt.

Egy délután a városhoz közeli templomok völgyében, gyönyörű mediterrán környezetben, a több ezer éves görög templomromokat néztük meg, majd a napnyugtát a homokos tengerparton töltöttük, gyönyörködve a tenger és az égbolt különös színeiben. Nagy élmény volt az is, hiszen közülünk sok táncos addig még nem látta saját szemével a tengert.

A három hétvégi napon csúcsosodott ki a fesztivál, amikor zajlottak a versenyprogramok és minden csoport a legszebb ruháiban a legszebb táncaival debütált a bírák előtt. Közben az utcán a felvonulások alatt zajlott az a mandulafák virágzását ünneplő karnevál, melynek részese volt a város apraja – nagyja. A nemzetek táncosainak felvonulása után színes tollakkal feldíszített lovak húzták a helyi, gazdagon festett és díszített szintén színes fakordékat végeláthatatlan sorban, az utcákra kitóduló több tízezres tömeg kordonja és ünneplése között.

A fesztivál során bemutatott táncaink és a táncegyüttesünk tánctudása alapján KÜLÖNDÍJBAN részesítették a békési Belencéres Néptáncegyüttest. A díjat a helyi KIVANIS INTERNATIONÁL CLUB szervezete alapította, mely díjat minden évben egy olyan tánccsoportnak ítélnek oda, melynek tánctudását és a népi folklorjának hiteles képviselését a közönséggel közösen a legjobbnak tartanak. Ezzel táncosaink ismét bizonyították, hogy egy mozgalmas, fárasztó fesztiválon, nemzetközi szinten a felnőttek között is képesek megállni a helyüket.

A szervezők olyan elégedettek voltak a táncegyüttesünk teljesítményével, hogy egy plusz napot is felajánlottak a szállodába teljes ellátással a számunkra azért, hogy a közeli városka Naro fesztiváljára is kivihessék az együttesünket szerepelni. Így jutottunk el hétfőn, a hazaindulásunk előtt a sziget belsejébe, az Agrigentotól 30 km-re fekvő kis hegyi település Naro fesztiváljára is, ahol még egy menettánc és egy színpadi szereplés várta a táncosainkat. Az ottani teljesítményünket is serleggel jutalmazták.

A hazaindulást nem halogathattuk tovább, mert várt ránk útközben egy római kirándulás is.

Hétfőn napnyugtakor azzal a jóleső érzéssel hagytuk el a naplemente színeiben pompázó tengert és a várost, hogy nem csak mi gazdagodtunk maradandó élményekkel, hanem az agrigentoi embereknek is sikerült több ízben kellemes perceket szereznünk. Ezentúl már ők is tudják, hogy van Magyarországon egy kis város: Békés.

Táncosaink és új művészeti vezetőjük Mahovics Tamás minden dicséretet megérdemelnek.

Mi Békésiek, pedig büszkék lehetünk néptáncegyüttesünkre!

Az út megvalósulását támogatta:

    • Békés Város Önkormányzata, Békés DRÉN Kft, LISZ Kft, Békés Credit Kft, Békési Pálinka Zrt, REHABIL Kft, és Jenei Lajos egyéni vállalkozó

Önök is részesei lehetnek táncosaink további sikereinek, ha jövedelemadójuk 1% -át

a Belencéres Néptáncegyüttest működtető közhasznú Belencéres Alapítványnak adományozzák!

Kérjük segítsék munkánkat!

Adószámunk: 18390557-1-04

Számlaszámunk: KHB 10400061-00002072-00000009

              • Barna Zoltán


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!