Elindult a Békési Szilvapálinka Út projekt!


Békésen az egykori "Zsidó" épületébõl pálinkamúzeum, konferencia központ és kostoló - bemutató hely lesz! Bõvebben:

A Dél-Alföldi Regionális Operatív Program 2.1.1. D komponens pályázati kiírásán támogatásban részesült a Békési Szilvapálinka turisztikai attrakcióként való megjelenítése, pálinka kóstoltató és bemutató helyek létrehozásával, Békési Szilvapálinka Út néven.


Magyarország Európai Uniós csatlakozásának évében lépet hatályba az a szabályozás, amely alapján 5 Magyarország területén elõállított gyümölcspárlat nevezhetõ pálinkának. Ezek: Békési Szilvapálinka, Kecskeméti Barackpálinka, Szatmári Szilvapálinka, Szabolcsi Almapálinka és a Gönci Barackpálinka. A földrajzi eredetvédett Békési Szilvapálinka Békés megye 17 településén készíthetõ vörösszilvából. Földrajzi védelmét a Körösök által biztosított klíma, a kötött talaj, valamint a magas napsütéses órák száma biztosítja.


A Békési Szilvapálinka Út bemutatja a termék elõállításának hagyományait, elõállításának különféle módjait, és természetesen a hungaricumot. A projekt megvalósulása egyedileg könnyen azonosítható turisztikai attrakciót hoz létre, ami a Közép-Békési Centrum turizmusára, illetve a gazdasági társaságok révén, a térség gazdaságára is pozitívumokat hoz.


Jelen projekt nem a párlat kereskedelmi térnyerését, piacszerzését hivatott elérni, hanem új programkínálat meghonosítását nem csak a Dél-Alföldön, illetve hazánkban, hanem nemzetközi viszonylatban is. Borutak, whisky-túrák már léteznek, de eme hungaricum ezidáig nem jelent meg a turizmusban ilyen módon. Ezt a hiányosságot pótolja, kiaknázatlan lehetõséget nyitja meg a projekt a hungaricum elõtt, új és egyedi turisztikai kínálati elem megvalósításával.


A helyi termékek népszerûsítésén alapuló Közép-Békési Centrum által kezdeményezett projekt teljes egészében illeszkedik a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület turisztikai fejlesztési stratégiájához. A Natúrpark tervei között markánsan jelenik meg a Körösök-völgye helyi termékeinek összefogása, közös promotálása, turisztikai hasznosítása.


Békési Szilvapálinka Út


A Békési Szilvapálinka Út projekt 4 helyszínen, 5 konzorciális partner közremûködésével valósul meg a Közép-Békési Centrum (KBC) által felölelt 3 településen: Békésen, Békéscsabán és Gyulán.


A projekt célja: a Közép-Békési Centrum által érintett településeken, a földrajzilag eredetvédett Békési Szilvapálinka turisztikai attrakcióként való bemutatása, a hungarikum népszerûsítése, a térség turisztikai kínálatának bõvítése. A békési szilvapálinka földrajzi eredetvédelme alapján csak vörös szilvából, 17 Békés megyei településen elõállított terméket lehet az Európai Unió területén Békési Szilvapálinka néven forgalmazni. A termék névhasználata során, a pálinka elnevezés csak Magyarországon, illetve 4 osztrák tartományban elõállított termék esetében használható, az egész Európai Unió területén.


Jelen pályázatban pálinkakóstoló-, és bemutató helyek kerülnek kialakításra, az országban egyedülálló turisztikai programcsomagok keretében, ezáltal a földrajzilag eredetvédett Békési Szilvapálinka bemutatására és kóstoltatására nyílik lehetõség, mely kiegészül a termék hagyományainak, elõállításának bemutatásával is. Mindhárom városban vállalkozók alakítják ki a bemutatóhelyeket, amely beruházásokhoz az önerõt maguk biztosítják. A vállalkozók a projekt elõkészítése során létrehozták a Pálinkaút Kft.-t gyulai székhellyel, amely a Békési Szilvapálinkaút „koordinátori” szerepét látja el. Többek között innen kerül koordinálásra a 3 bemutatóhelyre történõ látogatócsoportok szervezése, a programok promotálása. A Közép-Békési Területfejlesztési Önkormányzati Társulás a Körösök Völgye Natúrpark Egyesületen keresztül tud biztosítani tapasztalt, megbízható projektmenedzserek, akik a teljes projektet segítik.


Projektelemek:


- Békési Szilvapálinka Centrum: Békés város központjában található, két szintes épületben kerül kialakításra az interaktív bemutatóhely, egy 42 férõhelyes kóstoltató, illetve egy 80 férõhelyes, elõadások, országos rendezvényeknek (pl. pálinkaversenyek, pálinka szinpóziumok) helyet biztosító centrum. A beruházáshoz a szükséges önerõt és az üzemeltetést a pálinka-elõállításban nagy hagyományokkal és tapasztalattal bíró, 1984-ben alapított vállalkozás jogutódja, a Békési Pálinka Zrt. biztosítja.

- Kisrét Pálinkaház: Családias kóstolás Békéscsabán

A Békési Szilvapálinka Út békéscsabai állomása a Kisrét Pálinkaház lesz. A Békéscsaba északi külterületén lévõ, több évtizede mûködõ családi fõzde szolgáltatásâ013kínálatának bõvítését ifjú vállalkozók kezdték meg. A Kisrét Manufaktúra Kft. családi vállalkozás, ahol a gyermekek az édesapjuk több évtizedes tapasztalatait átvéve bõvítik a fõzde szolgáltatásait és készítik saját kisüsti és prémium termékeiket. Az újonnan kialakításra kerülõ 24 férõhelyes kóstoltató és bemutatóterem tervezésénél a tulajdonosok törekedtek a családias légkör megteremtésére. Fõként családok és baráti társaságok látogatását várják, amelyhez különleges, aktív turisztikai programcsomagot is kínálnak majd a vendégeiknek. A csomag tartalmaz lovaglást, kerékpározást, disznótort, kerti sütögetést és még sok mást, amelyeket jól kiegészít majd a vidéki házias ételek ínycsiklandozó íze. Kiemelkedõ programcsomaggal készülnek majd minden évben a megrendezésre kerülõ Csabai Kolbászfesztiválra és külön termékkel kedveskednek az ide látogató vadászok részére.

- Gyulai Pálinkamanufaktúra: Gyula külterületén, a 44-es számú fõút elkerülõ szakasza mentén, a román határtól néhány kilométerre kialakítandó fogadóépület Gyula turisztikai attrakciókínálatának újabb elemévé válhat, kapcsolódó szolgáltatásai révén. A gyulai pálinkafõzde által mûködtetett bemutatóhely 42 férõhelyes kóstoltató, a szilvatermés elõállításának, felhasználásának módjait bemutató hely szerves részét képzi a teljes projektnek.


- Békési Szilvapálinka Út – Információs iroda: Dél-alföld legjelentõsebb idegenforgalmi városában, Gyula központjában kialakítandó információs iroda üzemeltetését fent említett három vállalkozás közösen üzemelteti, a Pálinkaút Kft. révén. Az iroda koordináló szerepe a jelentkezõ turistacsoportok szervezése, a térségbe érkezõ turisták informálása során ölt testet, amely kiegészül a három településen mûködõ vállalkozás tevékenysége során elõállított termékek árusításával, közös promotálásával.


A felvázolt projekt összköltsége 214 787 386 Ft, melybõl az európai uniós és hazai társfinanszírozású támogatási összeg 106 749 331 Ft, a partnerek által biztosítandó önerõ 108 038 055 Ft. A projekt Támogatási szerzõdésének aláírását követõen 2010. év végére kell elkészülnie a projektnek, amely a kivitelezés során építési, felújítási, eszközbeszerzési és marketing elemeket foglal magába.


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!