Az elmúlt időszakban a Békés Városi Püski Sándor Könyvtár két Európai Uniós projektnek kedvezményezettje volt:
Ezek a következők:
TIOP 1.2.3-08/1-2008-0062 és a TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-0001.
A két egymásra épülő és egymáshoz szorosan kapcsolódó pályázat céljai az a következők voltak:
A TIOP konstrukció célja a könyvtár informatikai infrastruktúrájának modernizálása volt, a TÁMOP pályázaté pedig a TIOP fejlesztésekre épülő könyvtári szolgáltatások fejlesztése.
A két pályázat közel 200 MFt értékű fejlesztést jelentett a konzorcium tagjainak.
A "Békés Tudásdepó-Expressz" - A könyvtárhasználók igényeire szabott összehangolt szolgáltatásfejlesztés az olvasási és digitális kompetenciák fejlesztésének elősegítésére című TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-0001 jelű projekt a megvalósítás záró szakaszához érkezett.
A Békés Megyei Tudásház és Könyvtár a projekt keretében konzorciumi partnereivel közösen az alábbi fejlesztéseket valósította meg:
- Az egységes országos lelőhely-nyilvántartás elveihez igazodó könyvtári elektronikus adatbázisokat alakított ki különös hangsúlyt fektetve a helyismereti, helytörténeti, közhasznú témákra.
- Interaktív könyvtári honlapokat készítettek a könyvtárak, közös portálon kínálnak 24 órán át elérhető szolgáltatásokat.
- Az olvasáskultúra fejlesztésére, a könyvtári szolgáltatások népszerűsítésére helyi programokat, kampányokat, a digitális és információkeresési készségeket fejlesztő helyszíni és online programokat szerveztek.
- A könyvtárosok kompetenciáik fejlesztése érdekében az új típusú szolgáltatásokra felkészülve idegen nyelvi tanfolyamokon és könyvtárszakmai képzéseken vettek részt.
Együttműködő konzorciumi partnerek:
- Békés Megyei Tudásház és Könyvtár, Békéscsaba
- Bartók Béla Művelődési Központ és Könyvtár, Sarkad
- Békés Városi Püski Sándor Könyvtár, Békés
- Határ Győző Városi Könyvtár, Gyomaendrőd
- Mogyoróssy János Városi Könyvtár, Gyula
- Vajda Péter Intézmény Városi Könyvtára, Szarva
A fejlesztések újabb szolgáltatások bevezetését teszik lehetővé:
- A TÁMOP projekt keretében alakítottuk ki a könyvtár új modern, interaktív honlapját.
- A gyermekolvasók a korosztályuknak megfelelő, vonzó interaktív oldalakon tájékozódhatnak a szolgáltatásokról.
- Folyamatosan bővülő tartalommal helyismereti adattárat alakítottunk ki. Első körön a békési híres emberekről és Békés város műemlékeiről található szöveges és képanyag az adatbázisban.
- Az önkormányzati joganyag – helyi rendeletek, határozatok egyéb jogi anyagok - a könyvtár honlapjáról is elérhetők.
- A Békési Közös Katalógussal csatlakozunk a konzorciumi portálhoz. A csatlakozó intézmények: Békés város általános iskoláinak könyvtárai, az Szegedi Kis István Református általános Iskola és Gimnázium könyvtára és a Püski Sándor Könyvtár. A közös katalógus lehetővé teszi, hogy bármely keresés mindegyik intézmény könyvtárának állományában egyidejűleg valósul meg, a kapott és az eredmény azt fogja megmutatni, hogy az illető dokumentum hol és hány példányban található meg.
- Az újonnan beszerzett TextLibes modulok által akadálymentessé vált a honlap, a vakok és látássérültek számára Braile billentyűzettel és képernyőnagyítóval felszerelt speciális számítógépet biztosítunk.
- Egyes szolgáltatásokat ezentúl az interneten keresztül is igénybe vehetik a könyvtári tagok: a könyvtárhasználók önállóan végezhetik könyvek előjegyzését, vagy a kölcsönzött dokumentumok határidejének hosszabbítását, tájékozódhatnak olvasói állapotukról, vagyis hány könyvet kölcsönöztek ki s melyeket, mikor jár le a kölcsönzési határidő.
- Az e-mail és sms modulok segítik az olvasókkal való kapcsolattartást: meghívó rendezvényre, értesítés előjegyzett könyvekről, könyvtárközi kölcsönzésről, felszólítás késedelemről.
- A könyvtár dolgozói a szolgáltatások minőségének javítása érdekében különböző szakmai, informatikai és nyelvi képzéseken vettek részt.
- 2011. március és június 5. közötti időszakban az olvasás és a szolgáltatások népszerűsítése érdekében olvasási kampányt szerveztünk. A gyerekek és a felnőtt olvasók számára Könyv a párna alatt címmel olvasói pályázatot hirdettünk, amelyeken közel 40 fő vett részt. A nyertesek jutalma: oklevél, könyv és egy "olvasópárna" volt. Az Olvasási Kampány záró gyerekprogramja : Tücsök Peti és Hangya Levi zenés műsora volt. A gyerekek "Könyv a párna alatt" mellett a hagyományos Barátunk a könyv, Két hét egy mese és a Két hét egy novella c. olvasópályázatokon is részt vettek. Végső soron a tanév folyamán több, mint 200 gyermek kapott jutalmat a különböző olvasási progamjaink feladatainak jó megoldásáért. A gyerekek talákozhattak kedvenc költőikkel és meseíróikkal: Kiss Ottóval, Nyulász Péterrel, Lackfi Jánossal.
- A felnőtt olvasók számára szintén szerveztünk író-olvasó találkozókat. Vendégünk volt a kortárs írók közül: Lőrincz L. László, Grecsó Krisztián, Kiss Ottó, Háy János. Az Ünnepi Könyvhéten Örökségünk címmel kiállítás nyílt Sisa Béla építész helyreállítási terveiből. Az építész részt vett a békési népi tájházak rekonstrukciójában is: Kispince utca, Durkó utca, iskolamesteri lakás. A kiállítás megnyitása után bemutattuk Sisa Béla: A Madárlány Erdélybe repült c. könyvét.
A TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-0001 projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.
A pályázattal kapcsolatban köszönettel tartozunk Békés Város Önkormányzatának, amiért támogatta a Püski Sándor Könyvtár projektben való részvételét és a terveinek megvalósítását.
(X) Békés Mátrix Reklám
Kövesd a BékésMátrixot a
Facebook-on
a legfrissebb békési információkért!