Létrehozzák Békés Megye Értéktárát


Elfogadta a Parlament „A magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról” szóló törvényt, mely összefogja és azonosítja nemzetünk értékeit.

A törvény alapján pedig Békés megye létrehozza Békés Megye Értéktárát.

Új lehetőségek nyílnak meg a törvény elfogadásával Békés megye hagyományos, vagy éppen innovatív közös értékei előtt, melyeket mostantól Békés Megye Értéktára gyűjt össze és őriz meg. Mindenki ismeri a megye három már meglévő hungarikumát, így a gyulai és a csabai kolbászt, és a földrajzi eredetvédett szilvapálinkát, hamarosan azonban előtérbe kerülhetnek eddig kiaknázatlan megyei értékeink is.

A létrejövő "leltár" nemcsak megőrizni, felidézni segít megyei jellegzetességeinket, de a későbbiekben menedzseli is azokat, úgymond módot ad arra, hogy megismertessük azt országos, nemzetközi szinten is.

A Békés Megye Értéktárában elhelyezett értékek adatait ugyanis a jövőben minden évben legalább egyszer, de legkésőbb minden év december 31-ig át kell adni a Hungarikum Bizottság részére. A grémiumban elismert közéleti szereplők és szakemberek döntenek majd a Magyar Értéktárban nyilvántartandó nemzeti értékekről és a hungarikumokká nyilvánításról. A Magyar Értéktár legjavából választják ki azokat a jellegzetes magyar értékeket, a hungarikumokat, amelyek hungarikum-tanúsító védjegyet kaphatnak.

A köztudatban csak Hungarikum törvényként emlegetett szabályozás egy olyan rendszert vezet be, mely alulról felfelé építkezik, ez az úgynevezett "Magyar Nemzeti Örökség Piramis". Nemzeti értékeink felkutatása első körben a településeken történik, hiszen a helyi emberek ismerik környezetüket legjobban, ők képesek rá leginkább, hogy felhívják a figyelmet feltáratlan kincseinkre. A lokális értéktárakra épülve hozhatnak létre a megyék megyei értéktárat, melynek adatait mindenki számára hozzáférhetővé kell tenni.


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!