Újabb békési kiválóságokat köszöntöttek Békés város ünnepi testületi ülésén
Békés várossá avatásának 40. évfordulójának alkalmából, április 15-én került sor Békés város kiválóságainak elismerésére. A kulturális központ színháztermében tartották azt az ünnepi képviselő-testületi ülést, amelyen a "Békés Város Díszpolgára" cím, a "Békés Városért" kitüntetések és "Az Év Békési Sportolója" elismerő címek kiosztásra került.
2013-ben a "Békés Város Díszpolgára" címre egy javaslat érkezett, "Békés Városért" kitüntetés adományozására hat békési kiválóságot, a "Civilek a Városért" kitüntetésre idén nem érkezett felterjesztés.
Posztumusz
"Békés Város Díszpolgára"
Békés Város Képviselő-testülete 116/2013. (III.28.) számú határozattal posztumusz "Békés Város Díszpolgára" címet adományozott PATAKI ISTVÁNNAK.
PATAKI ISTVÁN
Pataki István 1949. január 11-én született Békésen, agrárproletár családban. Békés újvárosi részén laktak 4 testvérével együtt. 1962-ben költöztek a Kossuth utcai lakásba.
Édesapja 1967-től haláláig a Békés Nagyközségi Tanács elnöke volt. Fontos szerepet játszott a település várossá válásának előkészítésében, melynek 40. évfordulóját ünnepeljük a mai napon. Középiskolai tanulmányait a békéscsabai Vásárhelyi Pál Út-, Híd- és Vízműépítési technikumba járt. 1967-1972-ig a Járási Tanács műszaki osztályán dolgozott, közben letette a magántervezéshez szükséges vizsgát, több lakóépület tervezése fűződik a nevéhez.
1973-ban a politikai pályát választotta, a megalakuló Városi KISZ Bizottság titkára lesz. Később elvégezte a Politikai Főiskolát és 1981-1985-ig a Békés Megyei KISZ Bizottság első titkára lett. 1985-ben elvégezte a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia továbbképző tanfolyamát, a hadkötelezettség megszűnésekor honvéd őrnagyi rendfokozata volt.
1985-1990-ig az MSZMP Békés városi titkára illetve első titkára, majd 1990-1995-ig a Békés Megyei MSZP irodát vezette. Később szakközgazdász képzést is elvégzett.
1994. december 11-én megválasztják Békés város polgármesterének, mely pozíciót 12 évig töltött be. Kevés embernek adja meg a sors, hogy azt csinálja, amit szeret, szülővárosa fejlődéséért dolgozhasson, az itt élők életét tegye jobbá. Minden békési számára élhető kisváros megteremtésében gondolkodott.
Bármerre megyünk a városban, munkájának eredményét mindenhol láthatjuk. A városközpont megszépítése mellett nagy erőket mozgósított a külső kerületek fejlesztésére is. A megye városai közül Békés elsőként érte el a 100%-os csatornázottságot. Bevezette a babakötvényt, a város csatlakozott a Bursa Hungarica ösztöndíj támogatáshoz, hagyománnyá tette a Madzagfalvi Napokat.
"Együtt a városért Békésen, békében." Számára ez nemcsak jelmondat volt, hanem minden nap ez alapján dolgozott szülővárosáért. Mindig a tolerancia, a segítőkészség és az együttműködés jellemezte. Célja "a kiegyezés, a kiszámíthatóság, egy élhető közeg formálása" volt. "olyan, amelyben jól érzik magukat az emberek".
A térség településeivel, a testvértelepülésekkel jó kapcsolatra törekedett, összekapaszkodva, egymás érdekeit tiszteletben tartva, a lehetőségeket a térségben élőkért kihasználva tett az itt élőkért, a testvérvárosokért.
Legfontosabb kitüntetései: Ifjúsági Érdemérem (1985), Nimród Vadászérem (1990), Hubertus Kereszt aranyfokozat (2003), Védelmi Igazgatásért Emlékérem ezüst fokozat (2006), Köz Szolgálatáért Érdemjel Arany fok (2007), A Magyar Köztársaságért Arany Érdemkereszt (2009)
"Szolgálni a várost és lakosait." Halála előtti hetekben aktívan dolgozott a képviselő-testületben, az Ügyrendi, Lakásügyi, Egészségügyi és Szociális Bizottságban. 2012. november 4-én, hosszú, türelmesen viselt betegsége után elhunyt.
PATAKI ISTVÁN Békés város polgármestereként a település fejlődéséért hosszú időn át végzett kiemelkedő munkásságáért posztumusz "Békés Város Díszpolgára" címben részesült.
"Békés Városért" kitüntetés
Szilágyi Erzsébet, a Békés Városi Kulturális, Sport és Turisztikai Központ igazgatóhelyettese, akit Koszecz Sándor, a kulturális központ igazgatója, valamint Pocsaji Ildikó és Mucsi András önkormányzati képviselők terjesztettek fel.
Varga István, hentes és mészáros, a KÉSZ Békési Szervezete, a Nefelejcs Békési Kulturális és Hagyományőrző Közhasznú Egyesület, Csuta György, Békés Város Díszpolgára, a Békés Művészetéért Alapítvány elnöke, Dr. Pálmai Tamás alpolgármester és Mészáros Sándor önkormányzati képviselő javasolta a "Békés Városért" kitüntetés odaítélésére.
Szeverényi Barnabás, pedagógust a Reményhír Intézmény Eötvös József Általános Iskola Intézményegysége terjesztette fel.
Békés Város Képviselő-testülete 119/2013. (III.28.) számú határozattal "Békés Városért" kitüntetést adományozott SZILÁGYI ERZSÉBETNEK.
SZILÁGYI ERZSÉBET
Szilágyi Erzsébet 1954. október 10-én született Dobozon. Első diplomáját 1976-ban a Szarvasi Óvónőképző Intézetben szerezte, pályafutását óvónőként kezdte. Ezt követően a Kulich Gyula Művelődési Házban dolgozott 7 évig, 1982-ig, majd 1988-ban végezte el a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolát és szerzett népművelői diplomát. A békési művelődési házban 1983-ban kezdett dolgozni. 1999-ben szerzett közművelődési szakember képesítést a budapesti Magyar Művelődési Intézetben. Békési pályafutása során, közel 30 éven keresztül szolgálta a helyi kulturális élet fellendülését, ápolását. Kimagasló a művelődés területén végzett tevékenysége, hiszen a helyi rendezvények szervezésén túl szívügyének tekintette a városi művelődő közösségek felkarolását, a roma kisebbséghez tartozó, hátrányos helyzetű lakosok informális oktatását, kulturális lehetőségekhez juttatását. Áldozatos munkájával jelentősen hozzájárult ezen csoportok integrálódásához és életszínvonaluk javításához. A mindennapok során folyamatosan segítette a helyi civil szervezetek munkáját, mintegy bázist biztosítva számukra. Eddigi, a kultúra területén végzett munkája példa értékű, segítőkészségével, szaktudásával valamennyi munkatársa szakmai elismerését és tiszteletét kivívta. Kiemelkedő közművelődési tevékenységének elismeréseként 2011. augusztus 20-án a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztertől Bessenyei György-díjat vehetett át.
SZILÁGYI ERZSÉBET Békés város életében, közművelődésében hosszú időn át végzett kiemelkedő szervező és koordináló tevékenységéért "Békés Városért" kitüntetésben részesült.
Békés Város Képviselő-testülete 118/2013. (III.28.) számú határozattal "Békés Városért" kitüntetést adományozott VARGA ISTVÁNNAK.
VARGA ISTVÁN
Varga István 1948. július 7-én született Békésen. Édesanyja háztartásbeli volt, édesapja gazdálkodó. Iskoláit Nagyálláson, a tanyasi iskolában kezdte, majd - amikor már második alkalommal is elvették a család kínkeservesen összegyűjtött vagyonát - Törökszigetre költöztek, ott folytatta tanulmányait. A hetedik és a nyolcadik osztályt már a Jantyik utcai iskolában fejezte be. Gyulán, az Élelmiszeripari Iskolában szerezte 1965-ben a hentes és mészáros szakmát.
1974-ben élelmiszer eladói, később szakács végzettséget szerzett. Dolgozott eladóként, majd szakácsként a Gépgyárban. Ezt követően a Nagyház Pince Borozóban kezdett dolgozni, és egészen 1993-ig itt tevékenykedett sokak megelégedésére.
1996-ban második helyezést, 1997-ben első helyezést, 1998-ban különdíjat kapott a megyei szakácsversenyen. Főzni a mai napig is jár, mindig ingyen, mindig az első hívó szónak készségesen eleget téve, s mikor megdicsérik, mindig azt mondja: "Véletlenül sikerült" vagy "Vannak véletlenek". Jó szívvel főzött többek között a Hidasháti Állami Gazdaságban 1000 fő részére, de több alkalommal a Gazdanapokon, a Nefelejcs Egyesület rendezvényein, több városi - főként mezőgazdasági kötődésű – vállalkozásnak, nyugdíjas egyesületeknek amolyan "Csaviga módra".
A rendszerváltás után őstermelőként dolgozott nyugdíjazásáig. A mestersége iránti alázata és elkötelezettsége szerzett neki nevet az egész országban. Kenőmájasának, disznósajtjának, zsírban abált szalonnájának az ország egész területén híre van. Hagyományos módszerekkel készült termékeibe botolhatunk Balatonfüreden, Salgótarjánban, Kőszegen, Egerben, Szolnokon, Budapesten egyaránt, de előkerülnek a Parlament épületeiben dolgozók tarisznyáiból is. Mindig szeret újítani, mert vallja, hogy sosem szabad megelégedni azzal, ami van. És itt sosem az anyagiakra érti ezt, hanem a szakmai továbbhaladás örök törvényének tesz eleget az előbbi állítást hangoztatván.
Temékeit kizárólag hagyományos módszerekkel készíti, adalékanyagokat sohasem használ. Nagyon jó, mondhatni kiváló ismerője szakmájának, aki ma, 65 évesen is tele van tervekkel.
Tagja a Békéscsabai Kolbászklubnak, több évig dolgozott egyetlen békésiként a Békéscsabai Kolbászfesztivál zsűrijében.
Ízig-vérig lokálpatrióta, ő a Békési Újság "Észbontó" rovatának ötletgazdája. Ő egyike azon igazi jó szakembereknek, akiknek lénye és habitusa meghatározza egy település arculatát és hangulatát, társadalmi mikroklímáját és milliőjét.
VARGA ISTVÁN Békés város gasztronómiájában hosszú időn át végezett munkájáért "Békés Városért" kitüntetésben részesült.
Békés Város Képviselő-testülete 117/2013. (III.28.) számú határozattal "Békés Városért" kitüntetést adományozott SZEVERÉNYI BARNABÁSNAK.
SZEVERÉNYI BARNABÁS
Szeverényi Barnabás 1960. december 18-án született Békéscsabán. Általános és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte. Tanítói diplomát szerzett a debreceni Tanítóképző Főiskolán 1986-ban, másoddiplomáját 1997-ben vehette kézhez a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar nyelv és irodalom szakán.
Pedagógus munkakört 1980 óta tölt be városunkban. Kezdetben a diákotthonban, majd rövid megszakítás után a Karacs Teréz Általános Iskolában volt kollégiumi nevelő. 1996-tól tanít magyar nyelv és irodalmat. A tananyag tanításán túl nagy figyelmet fordít tanítványai tanulmányi versenyekre és kulturális rendezvényekre való felkészítésére. Rendhagyó irodalom és történelem óráin betekintést enged saját művészetébe, hazájáért, városáért felelősséggel gondolkodó történelmi látásmódjába.
Folyamatosan részt vállal a város kulturális életéből, nem egyszer fiaival együtt áll színpadra. Amíg egészsége, keresztény értékrendje és lelkiismerete engedte, építő szándékkal vett részt a város politikai életében.
Idézet a Békési Újság Békési sorsok, békési arcok sorozatában megjelent cikkből, mely Szeverényi Barnabást mutatatta be:
"A Tűznek, mely Barna tanár úr szemében ott lobog, mint valaha Petőfiében, a tűznek, mit sok-sok türelemmel és kitartással igyekeznek feleségével, Valériával egyetemben fellobbantani diákjaik lelkében is, nem szabad kialaudnia."
Kollégái, tanítványai, a szülők mindannyian úgy látják a Tanár Urat, mint aki közéleti munkásságával aktívan és hatékonyan hozzájárult Békés város társadalmi fejlődéséhez, a romák társadalmi beilleszkedéséhez.
SZEVERÉNYI BARNABÁS Békés város pedagógiai és kulturális területén hosszú időn át végzett kiemelkedő tevékenységéért "Békés Városért" kitüntetésben részesült.
"Az Év Békési Sportolója"
Békés Város Képviselő-testülete 2013-ban "Az Év Békési Sportolója" címet adományozta:
Nyeste Ágnes atléta hölgynek, Szalontai Mihály ökölvívónak és Győri Mátyás kézilabdázónak.
Békés Város Képviselő-testülete 129/2013. (III.28.) számú határozattal "Az Év Békési Sportolója" címet adományozott NYESTE ÁGNES atléta hölgynek.
NYESTE ÁGNES
Nyeste Ágnesnek a Dr. Hepp Ferenc Tagiskola testnevelés tagozatán már elsős korában feltűnő volt ügyessége, rendkívüli futósebessége. Társaival együtt komolyan, céltudatosan dolgozik, ami meg is látszik a csapateredményekben.
Tanulmányait jelenleg a Békés Megyei Tisza Kálmán Közoktatási Intézmény rendvédelmi szakán folytatja. Edzésmunkáját a kemény, kitartó, fegyelmezett munkavégzés jellemzi, ami az eredményeiben is megmutatkozik.
2012-ben országos bajnokságokon elért eredményei:
2. hely: hétpróba, serdülő összetett OB
2. hely: 400 m-es síkfutás, serdülő egyéni OB
3. hely: 300-m-es síkfutás, Diákolimpia OB
3. hely: 300 m-es gátfutás, serdülő egyéni OB
4. hely: magasugrás, fedett pályás serdülő egyéni seregszemle
4. hely: ötpróba, fedett pályás serdülő összetett seregszemle
4. hely: serdülő vágtaváltó, váltó OB
4. hely: serdülő 300 gát csapat, serdülő ügyességi és gátfutó CSB
5. hely: serdülő 80 gát csapat, serdülő ügyességi és gátfutó CSB
5. hely: serdülő magasugró csapat, serdülő ügyességi és gátfutó CSB
Az ősz folyamán Ági bemutatkozott az U16-os válogatottban is. Kiváló 300 m-es futásával hozzájárult, hogy az öt nemzetet felvonultató versenyen a magyar csapat az első helyet szerezze meg.
A bajnoki helyezéseken kívül, három versenyszámban ért el aranyjelvényes minősítési szintet, valamint négy számban ezüstjelvényes, két számban bronzjelvényes minősítést.
NYESTE ÁGNES a 2012. évben elért kimagasló sportteljesítményéért "Az Év Békési Sportolója" címben részesül.
Békés Város Képviselő-testülete 131/2013. (III.28.) számú határozattal "Az Év Békési Sportolója" címet adományozott SZALONTAI MIHÁLYNAK ökölvívónak.
SZALONTAI MIHÁLY
Szalontai Mihály általános iskolai tanulmányait alsó tagozatban Békésen, az Eötvös József Általános Iskolában kezdte, majd felső tagozatban Békéscsabán, a Jankay Tibor Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában folytatta. Jelenleg a Békés Megyei Tisza Kálmán Közoktatási Intézmény rendvédelmi osztályában tanul. Kitartó, szorgalmas, megbízható és fegyelmezett tanuló és sportoló.
SZALONTAI MIHÁLY a 2012. évben elért kimagasló sportteljesítményéért "Az Év Békési Sportolója" címben részesült.
Békés Város Képviselő-testülete 130/2013. (III.28.) számú határozattal "Az Év Békési Sportolója" címet adományozott GYŐRI MÁTYÁS kézilabdázónak.
GYŐRI MÁTYÁS
Mátyás edzésmunkája példa értékű, a munkához való hozzáállása, a sport iránti alázata megkérdőjelezhetetlen. Edzője Kádas László, valamint a Szegedi Kis István Református Gimnázium tanárai is elismerően nyilatkoznak róla. Az elmúlt évek eredményei jól mutatják, hogy céltudatos, kitartó munkával hogyan lehet évről évre fejlődni, s egyre jobb eredményeket elérni.
Eredményei:
Serdülő kora ellenére rendszeresen játszik a Békési Férfi Kézilabda Club felnőtt csapatában.
A magyar serdülő válogatott tagjaként rendszeresen képviseli hazánkat a nemzetközi versenyeken.
Folyamatosan részt vesz a válogatott központi edzőtáboraiban.
GYŐRI MÁTYÁS a 2012. évben elért kimagasló sportteljesítményéért "Az Év Békési Sportolója" címben részesült.