Nagyház (nyitva tartás: pénteken és szombaton 10.00 – 14.00 óráig,
vasárnap 12.00 – 16.00 óráig))
Kiállításaink: (Széchenyi tér 6. sz.)
Kecskeméti Gábor Emlékkiállítás
100 éve, 1912. január 30-án született Békés máig legkiemelkedőbb sportolója, Kecskeméti Gábor. Neve minden békési előtt ismert, hiszen 36 éven át a Szegedi Kis István Gimnázium testnevelő tanára, a megye középiskolai testnevelő szakfelügyelője volt. Sportolóként kétszeres magyar bajnok, kilencszeres magyar válogatott tornász, olimpikon. 1992-ben megkapta a Békés Város Díszpolgára címet. A kiállításon szereplő fotók, eredeti emléktárgyak, iratok a család jóvoltából kerülhettek a vitrinekbe.
Évszázadok viharában
2000-ben, a millennium tiszteletére átadott, Békés történetét és néprajzát bemutató kiállításunk öt teremben gyűjteményünkből több száz tárgyat, dokumentumot, fotót vonultat fel oly módon, hogy általuk a honfoglalás előtt itt élt népek kultúrájáról éppúgy ismereteket szerezhessen az érdeklődő, mint a magyarok letelepedését követő századok legfontosabb gazdasági, társadalmi, kulturális változásairól. A kiállításban szereplő tárgyak régészeti, történeti gyűjteményünk legértékesebb darabjai, csakúgy, mint a békési nép 1800-1950 közötti életének különféle területeit - gyűjtögetés-zsákmányolás, halászat, állattartás, földművelés, építészet, textilművesség, viselet, lakáskultúra -, megismertető néprajzi tárgyak.
Durkó Emlékszoba
2003 őszén, dr. vitéz Durkó Antal (1890 - 1978) halálának 25. évfordulója tiszteletére nyílt meg a Durkó Emlékszoba. Durkó Antal gimnáziumi tanárként is lelkes támogatója volt a múzeumügynek, majd 1938-ban a község vezetőinek felkérésére megalapította az intézményünket, amelynek több mint három évtizedig vezetője is volt. Személyes tárgyai, szeretett bútorai foglalják keretbe hosszú, munkás életének dokumentumait, kéziratait, megjelent műveinek dedikált példányait.
A Körös-vidék madárvilága
A Körösök vidékének hajdani gazdag élővilágából mintegy hatvan madárpreparátumot mutat be a kiállítás, köztük több, ma már ritkaság számba menő faj egyedeit, azok fészkelő és élőhelyeit is megismerhetik az érdeklődők.
Békési Galéria (nyitva tartás: pénteken 17.00 – 19.00 óráig,
szombaton 10.00 – 16.00 óráig, vasárnap 12.00 – 16.00 óráig)
Kiállításaink: (Széchenyi tér 4. sz.)
Egy újrafelfedezett festőművész - Jantyik Mátyás (Békés 1864 – Békés 1903)
Jantyik Mátyás gyűjteményes kiállításán a művész születésének 150. évfordulója alkalmából a múzeum munkatársai igyekeztek összegyűjteni a békési születésű festőművész munkásságának minél teljesebb anyagát. A Békési Galériában láthatóak Jantyik Mátyásnak a Magyar Nemzeti Múzeumban, a Magyar Nemzeti Galériában és a Munkácsy Mihály Múzeumban őrzött művei is (műtárgyvédelmi okokból néhánynak úgynevezett "nemes másolata"), az Országház Főrendi termében látható két falfestmény eddig Békésen még nem látott, nagyméretű másolata.
"Kenderből és lenből házivásznat, avagy hogyan készül a Kisvakond nadrágja"
ismeretterjesztő néprajzi kiállítás a kisteremben.
A XVI. Madzagfalvi Napok keretén belül megnyíló kiállítás, városunknak és a kenderből készült madzagnak kapcsolatára utalva mutatja be a hagyományos kenderfeldolgozás munkafolyamatát, amellyel párhuzamosan a Kisvakond mesehős nadrágjának elkészüléséhez fűződő kalandjait is megismerteti velünk. Kender- és lenvászonból rengeteg féle textíliát (ruhákat, törölközőket, abroszokat) készítettek elődeink, amely háziszőttesekre most számos példát láthatunk a tárlaton. Különlegesség, hogy a kiállításon bemutatandó fényképanyag jelentős része olyan, a Néprajzi Múzeum Fotógyűjteményébe tartozó archív felvétel a századforduló idejéről, amelyeket eddig Békésen még nem láthattunk.
A múzeum munkatársai szeretettel várnak a minden minden kedves érdeklődőt!