Nefelejcs Díj


Forrás: GA-Pix Fotó - Békés
Helyszin: Békési galéria
Megjelent: 2015 Április 12. ( Vasárnap ) 14:12
Módosítva: 2015 Április 12. ( Vasárnap ) 16:55
Sajti Mária Etelka könyvtáros és Szeverényi Barnabás író-pedagógus idén a Nefelejcs díjazottjai!

Sajti Mária Etelka MÉLTATÁSA

Élete első éveit Kárászon és Bélmegyeren töltötte. Az általános iskola utolsó három évét már Békésen, az akkori 3. Számú Általános Iskolában végezte el, ekkorra ugyanis szüleivel és nővérével együtt beköltöztek városunkba.

1972-ben érettségizett Békéscsabán, a Kemény Gábor Szakközépiskolában, az egészségügyi tagozaton. Ezután két évig gondozónőként dolgozott egy debreceni bölcsődében. Az itt töltött évek alatt határozta el, hogy kisgyermekekkel szeretne foglalkozni. 1974-ben felvételizett a Debreceni Tanítóképző Főiskolára. Tanítói oklevelét 1977 júniusában vette át.

A főiskolai évek alatt a Muronyi Általános Iskolában tanított képesítés nélkül. 1978-tól már Békésen, az akkori 2. Számú Általános Iskolában folytatta oktató-nevelő munkáját. Hivatását mindig nagy odaadással, szeretettel végezte. A gyerekek között nagyon jól érezte magát, az ez irányú elköteleződése mindinkább elmélyült. Jó kapcsolatot ápolt a szülőkkel, kollégáival. Tanítványai most is szeretettel emlékeznek kedvességére, korrektségére.

Gyermekei születése után nem a régi iskolájába tért vissza, hanem a békési Városi Könyvtárban helyezkedett el, ahol 1985-től nyugdíjba vonulásáig, 2012-ig könyvtárosként dolgozott.

A könyvtárban természetesen a gyermekolvasók kiszolgálása volt a feladata: könyveket ajánlott, kölcsönzött nekik, segítette őket eligazodni a könyvek világában. Pedagógiai végzettségét a könyvtárosi munkában is kamatoztatta: számtalan foglalkozást tartott, vetélkedőket szervezett és vezetett, pályázatokat írt ki.

Szakmai tudását folyamatosan gyarapította. 1988-ban gyermekkönyvtáros végzettséget szerzett az Országos Széchenyi Könyvtár Könyvtártudományi és Módszertani Központjában, Budapesten. 1990-ben könyvtári kiegészítő szakon szerzett képesítést Debrecenben, a Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskolán.

1991óta vezetőségi tagja a KKDSZ Könyvtárosok Békés Városi Csoportjának. Mai napig tagja a Magyar Könyvtárosok Egyesületének, aktív korában tagja volt a Gyermekkönyvtárosok Szekciójának is.

Kollégái így méltatták munkahelyi tevékenységét: "Hivatását, munkásságát a gyerekekkel és a felnőttekkel való törődés, foglalkozás, életüknek szebbé, gazdagabbá tétele határozta meg."

Nyugdíjasként is szívesen tesz eleget felkéréseknek, például a Népmese Napján vagy a Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola által szervezett mesehéten rendszeresen olvas fel meséket a gyerekeknek.

Érdeklődési köre mindig sokirányú volt. Az olvasás és a könyvek szeretete mellett érdekli a komoly- és népzene, a népművészet is. A zene szeretetét valószínűleg a családjából merítette, hiszen testvére operaénekesként több híres szerepet megformált és éneklést is tanított.

Díjazottunk legkedvesebb időtöltése a népi hímzés, amelyet nagyon magas színvonalon művel. Szívesen varr békési szűrmintát, de kedveli a székelyudvarhelyi mintákat is. A magyar tájegységek hímzése közül jó néhányat kipróbált és sikeresen elkészített.

2007 és 2009 között elvégezte a békéscsabai Kézműves Szakiskola kézi és gépi hímző tanfolyamát.

2010 óta tagja Békés Megyei Népművészeti Egyesületnek, s már több mint tíz éve alkot a Békési Díszítőművészeti Egyesületben is.

Hímzései több országos, megyei és helyi kiállításon gyönyörködtették a látogatókat. Közelmúltban díjazott lett a szentesi "Rejtelmek, ha zengenek…" Alkotó pedagógusok régiós képzőművészeti tárlatán, ahol már több éve szerepel munkáival. Az idén gyulai és mezőségi mintájú terítőit jutalmazták.

Példaértékű a munka iránti alázata, kötelességtudata, egyszerűsége, kedvessége.

Négy kisfiú boldog nagymamája. Gyermekei távol élnek, de nyaranta az unokáktól hangos a ház. Legnagyobb unokája, Tomika örökölte a nagymama kézügyességét, már több alkalommal részt vett Békésen, a Tájházban rendezett

A gyermekek körében végzett kultúraközvetítő tevékenységéért, valamint a magyar népi kultúra megőrzéséért folytatott áldozatos munkájáért egyesületünk Sajti Mária Etelkát Nefelejcs Díjban részesíti.

SZEVERÉNYI BARNABÁS MÉLTATÁSA

Békéscsabán született, általános és középiskoláit szülővárosában végezte. Pedagógus munkakört 1980 óta tölt be városunkban. Kezdetben a diákotthonban volt nevelőtanár. Saját szavait idézve: "Még semmit sem csináltam, de már szerettek a gyerekek. És ez a szeretet hajtott, ösztönzött… Irodalmi műsorokat állítottunk össze, úgymond amatőr irodalmi színpadként működtünk." A kollégiumban eltöltött évek alatt alakult ki benne a pedagógus pálya iránti elkötelezettség.

Tanítói diplomáját a debreceni Tanítóképző Főiskolán, másoddiplomáját a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar nyelv és irodalom szakán szerezte meg. Több mint húsz éve tanít a mai nevén Reményhír Intézmény Eötvös József Általános Iskolában. Munkája során igyekszik megmutatni az általa oktatott tantárgyakban rejlő szépségeket.

A tananyag tanításán túl nagy figyelmet fordít diákjai tanulmányi versenyekre és kulturális rendezvényekre való felkészítésére. A tanítás mellett igényes személyiségfejlesztés, közösségépítés jellemezte munkáját. Szakmai munkájára jellemző a nyitottság, a tolerancia, a gyermekszeretet, a jó szervezőkészség és a folyamatos tenni akarás. Személyisége, pedagógiai elhivatottsága és magas színvonalú szakmai munkája példaértékű.

Mindezek mellett folyamatosan részt vállal lakóhelye kulturális életéből. Rendszeres szereplője történelmi megemlékezéseknek, előadásoknak, az irodalmi kávéháznak. Szívesen emlékszik vissza Sinka-ballada estjére. Rendhagyó foglalkozásain, előadásain betekintést enged saját művészetébe, hazájáért, városáért felelősséggel gondolkodó történelmi látásmódjába, nemegyszer fiaival együtt áll színpadra.

A versekért, József Attila, Radnóti, Juhász Gyula költészetéért mindig is rajongott. Habár nem vallja magát költőnek, családja ösztönzésére nemrég jelent meg verseskötete Hold-keringő címmel. Amikor valami fáj, valami megérinti ki kell írnia magából, így születtek a kötet írásai a vívódásról, az elmúlásról, a szerelemről, az Istenhez való viszonyról.

Ezt a gazdag, tevékeny életet a háttérből - szintén pedagógus - felesége, csodaként megélt három gyermeke, valamint testvérei támogatják. Értékrendjét, tudását nemcsak tanítványainak adja át, de örökségükkel élve gyermekei is a kultúra közelébe értek.

Kollégái, tanítványai, azok szülei véleménye szerint közéleti munkásságával aktívan és hatékonyan hozzájárult Békés társadalmi fejlődéséhez. A város pedagógiai és kulturális területén hosszú időn át végzett kiemelkedő tevékenységéért 2013-ban "Békés Városért" kitűntetésben részesült.

A város életében betöltött kultúrateremtő és - művelő tevékenységéért, az irodalom terén végzett tevékenységét megköszönve jutalmazza egyesületünk Szeverényi Barnabást Nefelejcs Díjjal.

Tételek: 1 - 20 / 100 (5 oldal)

Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!