A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Programja "Élőhelyvédelem és -helyreállítás, vonalas létesítmények természetkárosító hatásának mérséklése" elnevezésű pályázati konstrukciójába sikerrel pályázott. Támogatást nyert a KEOP – 3.1.2/2F/09-11-2012-0016 azonosító számú projekt, melynek keretében egy 301 m hosszú, megkerülő csatornás hallépcső épült a Békésszentandrási duzzasztó melletti osztószigeten.
A projekt előzménye, előkészítő szakasza
Az 1942-ben a Hármas-Körös 47,48 fkm szelvényében üzembe helyezett Békésszentandrási vízlépcső jobb oldali parti pillérébe építették meg - a korabeli tervezési elveknek megfelelő - hallépcsőt. Működését erősen korlátozta az, hogy a vízfolyás szerint alatta fekvő Bökényi duzzasztó üzeme 1987-ben megszűnt, ugyanis ennek következtében az alvíz átlagos szintje megközelítőleg 1 méterrel kisebb lett. A vízszint-csökkenés következtében, a duzzasztási időszakban – a nagyobb vízhozamú időszakokat kivéve – lehetetlenné vált a halak és vízi makrogerinctelenek átjutása a duzzasztó által megosztott alvízből a felvízbe. Az üzemi tapasztalatok azt mutatták, hogy az eredeti szerkezeti kialakítás a fényviszonyok szempontjából sem kedvező, mivel a sötét halcsatorna elriasztja a halakat.
A Hármas-Körös folyó nagyvízi medre rendkívül értékes, természetes állapotú vizes élőhely, mely a Natura 2000 hálózatba tartozik, a Körös-Maros Nemzeti Park részeként országosan védett természeti terület. Halfaunisztikai vizsgálatok kimutatták, hogy a folyó beruházással érintett szakaszán 31 fajt képviseltek a befogott és meghatározott egyedek, melyből 5 faj élvezi a hazai természetvédelem oltalmát, valamint további 7 faj az európai jelentőségű Élőhelyvédelmi Irányelv függelékeiben is megtalálható. E tény is azt mutatja, hogy természetvédelmi szempontból kiemelkedő fontosságú a Hármas-Körös hosszirányú átjárhatóságának biztosítása.
A projekt előkészítő szakaszában elkészült a részletes megvalósíthatósági tanulmány, az előzetes vizsgálati dokumentáció, a vízjogi létesítési engedélyes- és kiviteli terv, valamint beszerzésre kerültek az engedélyek. A tervezési munkát az érintett szakaszon élő halállomány faji összetételéről és a fajok dominancia viszonyáról szóló vizsgálatok segítették.
Az előkészítő szakaszra elnyert támogatás 12.921.720 Ft.
A projekt előkészítő szakasza 2011. február 23-tól 2013. január 31-ig tartott.
A projekt megvalósítási szakasza
Igazgatóságunk 2012-ben támogatást nyert a pályázat megvalósítási szakaszára, az ezzel kapcsolatos Támogatási Szerződést 2013. március 13-án kötöttük meg.
Elnyert támogatás: 238.415.347 Ft
A projekt megvalósítása, azaz az építés szakasza: 2013. február 08-tól 2015. május 04-ig tart.
# | Fájlnév | Méret | |
---|---|---|---|
1 | sajtokozlemeny_bekesszentandras_hallepcso_20150424_3 | 58.2KB |