Kerékpáros balesetek megelőzése érdekében


Békés megyében, így a Békési Rendőrkapitányság illetékességi területén is a földrajzi adottságok révén jelentős a kerékpárral közlekedők száma.

A biciklisek növekvő számához hozzájárul az is, hogy a város kilencszeres "kerékpáros barát" település, és az utóbbi években több kerékpárút is épült.

Mivel a biciklisek és a gyalogosok a közlekedés legvédtelenebb résztvevői, ezért egy baleset során könnyen megsérülhetnek. Ilyenkor az egyedüli kérdés a sérülés súlyosságának foka.

Békés városban az elmúlt évek tapasztalatai alapján a személyi sérüléssel járó közúti közlekedési balesetek közel egyharmadát a kerékpárosok okozzák. Több alkalommal előfordult olyan baleset is, ahol két kerékpáros ütközött össze a kerékpárúton. Ezért fontos, hogy a biciklivel közlekedők ismerjék a KRESZ előírásait, és azokat be is tartsák.

A balesetekhez vezető okok közül előkelő helyen szerepel az elsőbbség meg nem adása, a kanyarodási és előzési szabályok megszegése, valamint az útviszonyokhoz képest a sebesség nem megfelelő megválasztása.

A balesetek elkerülése érdekében gépjárművezetőknek és a kerékpárosoknak is egyaránt figyelmesen, a szabályok betartásával kell közlekedniük. A közúton is fontos a tolerancia, a partnerség. Egy kis odafigyeléssel, a szabályok betartásával a balesetek jelentős része megelőzhető.

A balesetek elkerülése érdekében néhány jó tanács a kerékpárral közlekedőknek:

- Amennyiben irányt akarunk változtatni, mindig nézzünk szét, és győződjünk meg arról, hogy azt valóban biztonságosan végre tudjuk hajtani.

- Irányváltoztatás előtt minden esetben ellenőrizzük, hogy másik jármű nem kezdett az előzésünkbe.

- A kanyarodást mindig megfelelő módon jelezzük kézzel. A továbbhaladásunk iránya így válik egyértelművé a többi közlekedő számára.

- Sáros, vizes úton a kerékpár kerekeinek tapadása, fékútja, irányíthatósága hátrányosan megváltozik. Ennek megfelelően közlekedjünk.

- Tartsuk szem előtt az "Látni és látszani" elvet. Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a kerékpárt minden esetben világítsuk ki. Ha külterületen kerékpárral közlekedünk, minden esetben viseljünk fényvisszaverő mellényt, vagy ruházatot.

- Használat előtt ellenőrizzük a kerékpár műszaki állapotát, kötelező felszereléseit, az első és hátsó világításokat, prizmákat, fékberendezéseket. Ezek megléte és megfelelő működése is hozzájárul a biztonságos közlekedéshez.

- Használjunk kerékpáros sisakot, térd-, és könyökvédőt. Esetleges baleset esetén ezzel is csökkenthetjük a sérülés mértékét.

Az "okos" eszközök (mobiltelefon, tablet, iPad, stb.) elterjedése, és kerékpározás közben történő használta több veszélyt is rejt magában. Sokszor látni bicikliseket, gyalogosokat, hogy fülhallgatót használva, telefonjukon zenét hallgatnak. Ilyen esetben a fülhallgató "füldugóként" funkcionál. Emiatt nem hallják a környezetünk hangjait, zajait, a közeledő járművet, egy fékezés hangját, vagy egy esetleges figyelemfelkeltő kiáltást. Így nem is tudnak reagálni azokra. Ezekből a környezeti "zajokból" pedig információkat lehet nyerni és könnyedén el lehetne kerülni egy balesetet.

Több esetben is találkozhatunk szabálytalanul, biciklizés közben kézben tartott mobiltelefonjukon beszélő biciklisekkel, ami nagyon veszélyes.

A Békés Városi Baleset-megelőzési Bizottság és a rendőrség kéri a járművezetőket, hogy fokozottan figyeljenek a kerékpárral és gyalogosan közlekedőkre a balesetek megelőzése érdekében. A közlekedés minden résztvevőjének figyelmét felhívja, hogy nagyobb odafigyeléssel közlekedjenek, tartsák be a KRESZ előírásait!

Ne feledjék: a szabályos közlekedéssel magunk és mások testi épségének megóvását segítjük elő.

Békés Városi Baleset-megelőzési Bizottság


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!