Egy verseny, amely hónapok múlva dől csak el!


A Krajcsó Pál Emlékverseny névadójáról - A csabai hentesmester kolbászára Göncz Árpád és Demján Sándor is csettintett

Immáron az V. Vékony- és Vastagkolbász-készítő Krajcsó Pál Emlékversenyt rendezik meg az idei Csabai Kolbászfesztiválon október 25-én, vasárnap 11 órától. A versenyben részt vevő csapatoknak egy darab 30 centis sütőkolbászt, valamint egy szál, minimum 40 cm hosszú vastagkolbászt kell leadniuk a zsűrizéshez. A vastagkolbászokat szabadkéményes füstölőben felfüstölik, érlelik. Ezen versenykolbászokat a zsűri jövő májusban vagy júniusban ünnepélyes keretek között nyilvánosan értékeli, és átadja a díjakat.

No, de ki is volt a verseny névadója? A 2000-es Csabai Kolbászfesztivál fő- és életműdíjas hentesmesterét, Krajcsó Pált számtalan elismeréssel illették, például az ő receptje került Békéscsabáról az Ópusztaszeri Történelmi Emlékhelyen a 2050-ben felbontandó urnába. A mester ugyanakkor arra volt a legbüszkébb, hogy unokái továbbvitték, továbbviszik a kolbászkészítés hagyományát.

"Igazán mesteri termékét jóízűen fogyasztjuk, rendületlenül. Az Ön által készített kolbász ízösszetétele, élvezeti értéke fantasztikus." Mindezt Demján Sándor nagyberuházó vállalkozó írta a csabai hentesmesternek.

Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság minap elhunyt egykori elnöke úgy nyilatkozott a békéscsabai látogatása során megkóstolt Krajcsó-kolbászról, hogy a Csabai kolbász a világ legjobb csemegéje. A 2000-ben Göncz Árpáddal együtt Békéscsabán járt Rudolf Schuster szlovák köztársasági elnök hasonlóan vélekedett, megköszönve a finomságot.

Ezek után a laikusban felmerül, hogy mi volt a Krajcsó-kolbász titka. Erről a mester így nyilatkozott, nem sokkal a halála előtt: "Semmi rejtély nincs, csak 60 éves szakmai múlt, meg az állandó odafigyelés. A házi takarmánnyal etetett – lehetőleg zsír- és hússertés keresztezéséből származó – vágási alany a kiindulópont, aztán pedig a hús és szalonna összeállítása, darálása és a négy fűszerrel – paprika, só, fokhagyma és kömény – való alapos összedolgozása következik. A füstölésre szánt kolbászt legalább 48 óráig pihentetni kell, a füstöléskor pedig a meleg a legnagyobb ellenség, ugyanis a kolbász közepe gázosodhat, széteshet. A tároláskor három hónapig – az összeérésig – hideg helyen kell tartani a kolbászt.

A mester kiemelte a beszélgetésben, ha siker koronázta az elkészítést, füstölést, akkor is napi rendszerességgel figyelni kell a tárolásnál a kolbászt. Ilyenkor a gazda – ha jó időben megy megnézi a kolbászait – azt is láthatja, hogy a családból ki, milyen sűrűn tűnik fel a kamrában.

Még lehet jelentkezni a Krajcsó Pál és a békéscsabai hentesmesterek tiszteletére immár 5. alkalommal megrendezendő hagyományos Krajcsó Pál Emlékversenyre! Az október 25-én vasárnap 11 órától kezdődő versenyen az induló csapatok feladata, hogy A 10 kg kolbászhúsból kétféle – vékony és vastag - csabai ízesítésű kolbászt készítsenek. Töltsük együtt a Csabai Kolbászfesztivált a hosszú hétvégén, hiszen a csabai Csabán az igazi!


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!