Neveznek a Csabai Kolbászfesztivál október 22-ei szárazkolbászversenyére, családilag indulnak az október 25-ei Krajcsó Pál Emlékversenyen.
— Kétmázsás hízónál kisebbet nemigen vágtunk, ebből finom a kolbász, mert érett a húsa, nem vizes — magyarázta Alberti Pál. Ő csak tudja, hiszen számos díjat szerzett a Csabai Kolbászfesztivál szárazkolbászversenyén, és családi csapatával 2014-ben megnyerte a Krajcsó Pál Emlékversenyt is, ahol idén is indulnak. Alberti Pál szerint a családi hagyomány mellett tavaly a tótkomlósi házipaprika hozta meg a sikert.
– Festő-mázolóként dolgozom, de a hobbim a kolbászkészítés, a kolbászhagyományok őrzése, ápolása – mondta. – Ahogy a négy évszakot, úgy a négy alapfűszert sem feledem soha: pirospaprika, só, fokhagyma, kömény.
Albertiék a hízófeldolgozási ismereteiket, tudásukat sem titkolják, számos alkalommal tartottak disznóvágási bemutatót a nagyközönségnek a fesztiválon és egyéb rendezvényeken is.
— Sajnos, Imre már nem lehet velünk, de itt van Gyuri, Pali, Józsi, Béla, Misi, Erzsi, Jani és Klári — ecsetelte Laci, a legifjabb Alberti, aki 20 évvel fiatalabb a legidősebb bátyjánál, Gyurinál. Bárkinél van disznótor, összejön a család, mindenki tudja, mi a teendője. Egy a lényeg: mindig a házigazda fűszerez.
— Télen sűrűbben vágunk disznót, mint tyúkot — ecsetelte Béla, aki szívesen emlékezett a régvolt vasárnapi ebédekre. Édesanyjuk hat csirkét rántott ki, de olyan hamar elfogyott, hogy édesapjuknak néhány szelet kolbászt is hozzá kellett tenni az ünnepi menühöz.
Józsi 75 NB I-es meccset játszott a Békéscsabai Előrében, Mészöly Kálmán, a Szőke Szikla is edzője volt. Tészta helyett kolbászt ettek, az Aranycsapat összeállítását és a kolbász összetevőit fújni kellett.
— Nem fújtuk fel viszont az eredményeinket és a disznót sem — ecsetelte Józsi, aki szerint Gyuri bátyja tápmentes, kukoricás etetése mindig meghozta gyümölcsét. Miként a kolbászkészítés tudományának ismerete is, hiszen Józsi 2004-ben győzött a kolbászfesztiválon. Hozzátette, természetesen a jó kolbászhoz a nemes húsok feláldozása és a négy alapfűszer mellett a jó füstölés és tárolás is fontos. Dorkával zárják az évet, vagyis a vakbélbe töltött kolbászt egyévesen szelik fel.
Alberti Pál kifejtette, hajdanán a pirospaprikát nem darálták, hanem mozsárban zúzták. Édesanyjuk szerint nyolcszázat kellett ráütni az erőspaprikára, hogy kolbászba tehető legyen. Megkönnyezték a paprikazúzást, de megérte.
NYERJ BELÉPŐT A MÁTRIXON A CSABAI KOLBÁSZFESZTIVÁLRA!
(X) Reklám