A gyermekláncfű, amit korábban kutyatejnek is neveztek, évelő gyógynövény, és az egyik legelterjedtebb gaz a világon. Tulajdonképpen a Föld egész északi részén honos.
Sárga virágzata szinte minden sarkon látható áprilistól októberig, ősszel pedig pihés kaszattermés formájában virágzik el. A gyermekláncfű hihetetlenül erős, szinte kiirthatatlan. Ám higgye el, hogy az egész növény, gyökerétől a virágzatáig rendkívül hasznos, gyógyító hatású és ehető, azaz ha szeretnénk megszabadulni tőle, a legjobb módszer, ha rendszeresen fogyasztjuk.
A gyermekláncfüvet régebben univerzális gyógyhatású készítménynek tartották. A föld fölötti részeiből kinyomhatjuk a nedvet, főzhetünk teát, készíthetünk fürdőt, a virágait felhasználhatjuk bor, sör és méz előállításához, száraz, őrölt gyökere pedig kiválóan helyettesítheti a kávét, csak úgy, mint a cikória gyökere.
Univerzalitásának magas tápértékének, magas cukor-, fehérje-, vitamin- (A, D, B és főleg C), valamint ásványi anyag-tartalmának (K, Fe) köszönhetően a régi időkben fontos árucikknek számított. Fontos szerepet töltött be az első világháború előtt is, amikor Mallorca szigetén egy sáskajárás következtében minden elpusztult, nem volt, mit enni, és a lakosok életét a gyermekláncfű mentette meg.
Gyógyászati szempontból a gyermekláncfű kiváló természetes gyógyír a vese- és májproblémákra. Vizelethajtó hatásának köszönhetően előnyösen használható vese- és húgykő, húgyúti megbetegedés esetében, valamint minden olyan kellemetlen állapot során, amikor a víz felhalmozódik a szervezetben. Használata vizesedés esetében, különösképpen előnyös a szívgyengeségben szenvedő pácienseknél, hiszen esetükben a klasszikus vizelethajtó szerek a káliumot is kioldják a szervezetből, ami veszélybe sodorhatja a szívizom működését. A gyermekláncfű pozitívan hat a reumára és a köszvényre is, mivel képes feloldani az ízületekből a lerakódott húgysavat, és ezzel egy időben gyulladásellenes hatású is. Képes továbbá erősíteni a májat, támogatni az epe és a gyomornedvek termelését.
A gyermekláncfű fogyasztása összességében javítja az emésztést, az étvágyat és a zsírok lebontását. Jótékonyan hat teltség érzése, gyomorégés, felfújódás esetén, illetve kiváló kiegészítő szere a májproblémákból vagy mérgezésből lábadozók kezelésének. Enyhe hashajtó hatása is van, éppen ezért segítséget nyújthat székrekedés esetében. A gyermekláncfű gyökerének fogyasztása elsősorban a cukorbetegeknek előnyös, mert a kutyatej pozitívan hat a hasnyálmirigyre, és magas az inulin tartalma, amely képes szabályozni a vércukorszintet.
A gyermekláncfű jelentős vértisztító szer, amely nem hiányozhat a tavaszi tisztító kúrákból. Méregtelenítő hatásainak köszönhetően kiválóan alkalmazható ekcéma, szennyezett bőr és pattanás esetén. A belőle készített főzet és tea azonban nem büszkélkedhet igazán finom ízzel. A benne levő gyógyító hatású anyagok és cserzőanyagok miatt elég keserű, ezért érdemes a gyermekláncfüvet más gyógynövényekkel együtt fogyasztani (csalán, nyír, aranyvessző).
Végezetül nem szabad megfeledkezni a fiatal gyermekláncfű levelekből készített tavaszi salátáról, amely a tisztítókúra szempontjából a lehető leghatásosabb, mivel a salátában frissen, nyers állapotában esszük meg a gyógynövényt. A gyermekláncfű fiatal levelei jellegzetesen kesernyés ízűek, ám ha ügyesen ízesítjük őket egy kis olajjal, ecettel, más leveles zöldséggel, színesebbé tehetik a család tavaszi menüjét. Ráadásul a gyermekláncfű állítólag fejleszti a képzelőerőt, úgyhogy az is előfordulhat, hogy a saláta elfogyasztása után olyasmiket is lát majd, amit eddig nem.
Lássuk a csodát, ne csak nézzünk!
A Levendula Patika és Dr Jeszenszky Attila további cikkei a Mátrixon!
(X) Reklám