Tájékoztatókkal kezdődött a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének orosházi ülése. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság múlt évi tevékenységéről, a Békés Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője Békés megye munkaerőpiaci helyzetéről, a KLIK Békéscsabai Tankerületének vezetője a megye oktatási helyzetéről, a szakképzési centrumok vezetői a szakképzési helyzetről, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal helyi illetékese a migráció megyei helyzetéről informálta a testületet. A Békés megyei nemzetiségi önkormányzatok: a szlovák, a roma, a román és a német nemzetiségi önkormányzat is tájékoztatást adott múlt évi munkájáról. A képviselők egyetértettek abban, hogy az összeállított anyagok kivétel nélkül részletesek, kimerítőek voltak, és valamennyi szervezet alapos munkát végzett a saját területén. Módosította a testület Békés Megye Integrált Területi Programját. Korábban a hátrányos helyzetű mezőkovácsházi és sarkadi kistérség élvezett előnyt a pályázatok terén, most a legiparosodottabb orosházi és szarvasi kistérség számára két 4 milliárdos lehatárolásról döntött a testület, valamint arról, hogy a gyulai, a gyomaendrődi, a békési és szeghalmi kistérségnek is – amennyiben elkészülnek a döntés szakmai alátámasztásához szükséges dokumentumok – területi lehatárolásokat hoznak majd létre. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program végrehajtásának előrehaladásáról is tájékozódott a testület. Az látható, hogy szinte valamennyi felhívás kapcsán 3-4-szeres túljelentkezés realizálódik, ami mutatja, hogy a települések nagyon aktívak. De ez azt is jelenti, hogy csupán a beadott pályázatok harmada nyerhet el támogatást. A Békés Megyei Önkormányzat a településekkel közösen 133 pályázatot nyújtott be 22 milliárd forint értékben. A Békés Megyei Értéktár Bizottság 2015. évi és idei első félévi munkájáról is hangzott el beszámoló. Az új tagokkal újraszervezett megyei értéktár bizottság alakuló ülésén döntött a szakemberekből álló nyolc albizottság létrehozásáról. Az albizottságok javaslatára a megyei értéktárba 11 új értéket emeltek be a jelenlegi 11 érték és 2 hungarikum mellé. A megyében eddig 43 önkormányzat hozta létre települési értéktárát és állította fel helyi értéktár bizottságát, a települési értéktárakban összesen több mint 450 helyi érték szerepel. A megyegyűlés bejelentésekkel zárult, ezek között elhangzott, hogy a Békés Megyei Önkormányzat szeptember 3-én tartja első Megyenapját, amelyre minden képviselő és jelenlévő meghívást kapott. Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének soron következő ülése szeptemberben lesz.
Tájékoztatókkal kezdődött a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének orosházi ülése. A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság múlt évi tevékenységéről, a Békés Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője Békés megye munkaerőpiaci helyzetéről, a KLIK Békéscsabai Tankerületének vezetője a megye oktatási helyzetéről, a szakképzési centrumok vezetői a szakképzési helyzetről, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal helyi illetékese a migráció megyei helyzetéről informálta a testületet. A Békés megyei nemzetiségi önkormányzatok: a szlovák, a roma, a román és a német nemzetiségi önkormányzat is tájékoztatást adott múlt évi munkájáról. A képviselők egyetértettek abban, hogy az összeállított anyagok kivétel nélkül részletesek, kimerítőek voltak, és valamennyi szervezet alapos munkát végzett a saját területén.Módosította a testület Békés Megye Integrált Területi Programját.
Korábban a hátrányos helyzetű mezőkovácsházi és sarkadi kistérség élvezett előnyt a pályázatok terén, most a legiparosodottabb orosházi és szarvasi kistérség számára két 4 milliárdos lehatárolásról döntött a testület, valamint arról, hogy a gyulai, a gyomaendrődi, a békési és szeghalmi kistérségnek is – amennyiben elkészülnek a döntés szakmai alátámasztásához szükséges dokumentumok – területi lehatárolásokat hoznak majd létre.A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program végrehajtásának előrehaladásáról is tájékozódott a testület. Az látható, hogy szinte valamennyi felhívás kapcsán 3-4-szeres túljelentkezés realizálódik, ami mutatja, hogy a települések nagyon aktívak. De ez azt is jelenti, hogy csupán a beadott pályázatok harmada nyerhet el támogatást. A Békés Megyei Önkormányzat a településekkel közösen 133 pályázatot nyújtott be 22 milliárd forint értékben.A Békés Megyei Értéktár Bizottság 2015. évi és idei első félévi munkájáról is hangzott el beszámoló. Az új tagokkal újraszervezett megyei értéktár bizottság alakuló ülésén döntött a szakemberekből álló nyolc albizottság létrehozásáról.
Az albizottságok javaslatára a megyei értéktárba 11 új értéket emeltek be a jelenlegi 11 érték és 2 hungarikum mellé. A megyében eddig 43 önkormányzat hozta létre települési értéktárát és állította fel helyi értéktár bizottságát, a települési értéktárakban összesen több mint 450 helyi érték szerepel. A megyegyűlés bejelentésekkel zárult, ezek között elhangzott, hogy a Békés Megyei Önkormányzat szeptember 3-én tartja első Megyenapját, amelyre minden képviselő és jelenlévő meghívást kapott. Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének soron következő ülése szeptemberben lesz.