Mintegy 90 új mester tette le a fogadalmat november 15-én a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BMKIK) által szervezett ünnepélyes mesteravatón Békéscsabán, a Phaedra Rendezvényközpontban.
A több mint 200 fő részvételével zajló eseményen köszöntőt mondott dr. Rákóczi Attila, a Kormányhivatal főigazgatója, Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke. Beszédében dr. Orosz Tivadar, az iparkamara elnöke elismeréssel szólt a mesterek teljesítményéről, akik a munka és család mellett, több éves szakmai tapasztalattal vállalták, hogy újra iskolapadba ülnek, a mesterlevél megszerzéséért. Emlékeztetett arra, hogy a gazdaság jelenlegi egyik legnagyobb problémája a munkaerőhiány, ami szorosan összefügg a mesterképzéssel is, hiszen sokan azért vágnak bele, hogy tanulót fogadhassanak és taníthassanak.
Az est során musical-összeállítással közreműködött Gubik Petra és Szomor György.
Békéscsabáról 22-en, Orosházáról és Mezőberényből 6-an, Békésről 5-en, Gyuláról és Szarvasról 4-en vették át a mesterlevelet, és tették le az esküt ezen az estén. A megye számos települése mellett az ország más részeiből érkezett szakemberek is megszerezték a végzettséget az iparkamaránál.
Ilyen még nem volt!
A mesteravatón a legújabb mesterek egy-egy példányt kaptak abból a kiadványból, amelyet az iparkamara készített. A MESTERLEVÉL 2017 című könyv tartalmazza mindazok névsorát, akik november 15-ig mestervizsgát tettek a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál, 15 szakmában 116-an.
A fotókkal illusztrált kiadványban továbbá hatvanegy mesterrel és gyakorlati oktatóikkal készült interjú olvasható, azok közül, akik a kamara által szervezett tanfolyamokon részt vettek. 11 szakma képviselői vallanak családról, szakmáról, a vállalkozói és munkavállalói lét szépségeiről, nehézségeiről. Érdekes, izgalmas, olykor drámai életutak rajzolódnak ki belőlük.
A kiadvány létrejöttéhez Békés megyei települések és vállalkozók járultak hozzá. Gyémánt fokozatú támogató Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata, kiemelt támogató a Békés Megyei Önkormányzat és a békéscsabai Rajki Cukrászda. Arany fokozatú támogató: Csorvás és Sarkad városok önkormányzata, ezüst fokozatú: Szarvas Város Önkormányzata és a Layer Kft., bronz fokozatú támogatók: Gyomaendrőd, Mezőhegyes, Nagyszénás, Orosháza, Újkígyós és Vésztő települési önkormányzatai.
Gazdasági vonatkozások:
Mint ismert, Békés megye gazdasági mutatóit tekintve sereghajtó az országban. Ám a megye vállalkozásai, gazdálkodó szervezetei a szakképzés terén mutatott aktivitása fölötte van az országos átlagnak. Ez megmutatkozik a mesterképzésben is. Nagy az érdeklődés, ami mögött éppen az a szándék áll, hogy a tanulók fogadásához szükséges képzettséget akarják megszerezni a szakemberek. Nagyon sok vállalkozó abban a reményben fogadna tanulókat, hogy a későbbiekben a hiányzó munkaerőt így pótolná, maga tanítaná ki a későbbi munkavállalót.
* 486 aktív gyakorlati képzést szervező 55 szakképesítésben
* Összesen 937 db, határozattal rendelkező gyakorlati képzőhely
Ennél több csak Hajdú-Bihar megyében és Pécsett van.
Közel kétezer tanulószerződés van a megyében, amellyel kapcsolatban az iparkamara vállalja a garanciát (kamarai garanciavállalás fogalma 3 éves). A szakképesítésben a top 10-ben a pincér szakma áll az élen, ezt követi az ápoló, gyakorló ápoló, majd a hegesztő, szakács, eladó, gépi forgácsoló, cukrász, szociális gondozó és ápoló, kőműves és hidegburkoló és a kozmetikus.
(X) Reklám