Hercegkút egy község Borsod-Abaúj-Zemplén megye Sárospataki járásában, Miskolctól kb. 80 kilométerre északkeletre, Sárospataktól 3 km-re északnyugatra, a Tokaji borvidéken.
Hercegkút a Rákócziak uradalmához tartozott. A település 1750-ben jött létre, mikor a Rákóczi-szabadságharc után elnéptelenedett területre földesura, Trautson herceg német telepeseket hozatott, hasonlóképpen a közeli Károlyfalva (Karlsdorf) és Rátka (Ratkau) falvakkal együtt. A település eredetileg az ő nevét viselte, Trautsondorfnak, magyarul Trauczonfalvának hívták. A telepesek főként szőlőgazdálkodással foglalkoztak.
2001-ben a település lakosságának 53%-a magyar, 47%-a német nemzetiségűnek vallotta magát
A Megyer-hegyi tengerszem egy gyöngyszem. Malomkőbányaként indult és lett belőle egy dzsungelek rejtett tájait idéző természeti csoda. Fehér sziklák mélyén csillog a kis tó. A szikla falába a középkor bányászai hajlékot vájtak és ott is laktak. Bő egy órás gyaloglás erdei úton.
A sárospataki vár vagy más néven Rákóczi-vár, a magyarországi késő reneszánsz építészet legértékesebb alkotása, Sárospatak legjelentősebb műemléke. A magyar nemzeti örökség része. A várban működik a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma.