A projektek keretén belül nemcsak műszaki fejlesztések valósultak meg, hanem a lakosság felé olyan szemléletformáló tevékenységet is folytatott az Önkormányzat, amely a fejlesztések hatását erősíti és tudatosította. Fontos cél, hogy minél több békési lakos ismerje azokat az alapvető információkat, amelyek segítségével a vizek helybentartása hatékonyan és eredményesen valósulhat meg.
Hogyan járulhat hozzá a lakosság a víz helyben tartásához? Egyáltalán, miért fontos a víz visszatartása?
Magunk is tapasztaljuk az évszakok változékonyságát, a megszokotthoz képest enyhébb, avagy sokkal hűvösebb időjárást, illetve a különböző csapadékformák hiányát, vagy azok sokkal intenzívebb, egyszerre nagyobb mennyiségben való megjelenését.
E jelenségek miatt is fontos a városi környezet csapadékvíz elvezető rendszereinek korszerűsítése, fejlesztése, jobb kiépítése. Azonban kiemelendő, hogy a mérnöki, nagy beruházás igényű infrastruktúra kizárólagos fejlesztése nem ad fenntartható megoldást a városi elöntések kockázatának csökkentésére. A lakosság, a közintézmények és a vállalkozások vezetőinek részvétele a megelőzésben és a víz kezelésében ugyanolyan fontossággal bír, mint az infrastruktúra kiépítése.
A 20. századi városépítészben elsődleges szempont lett a burkolt felületek kiépítése, a zöldfelületek visszaszorítása. Ez a szempont is hozzájárul ahhoz, hogy a mai heves esőzéseket a jelenlegi elvezető rendszerek nem képesek, vagy csak lassabban tudják elvezetni, úgynevezett elöntések alakulnak ki. Azonban ez a szemlélet nem csak a közterületeken játszik nagy szerepet, hanem a magánberuházások, lakóépületek tervezésénél, kivitelezésénél is. Ez a zöldfelületek csökkentésében, burkolatok növelésében nyilvánul meg, hogy minél gyorsabban „szabaduljanak meg” a csapadékoktól.
A mai világban azonban ennek ellenkezőjét kellene előtérbe helyeznünk.
A csapadékvíz egy részének helyben tartása azért fontos, mert így a csatornarendszerbe kevesebb víz érkezik. Ennek két lehetősége van: a beszivárgás lehetőségének növelése és a tározás.
A víz talajba való beszivárgása a burkolatlan felületek arányának növekedésével értelemszerűen emelkedik. A vízzáró felületek arányának csökkentése korlátozott, de nem lehetetlen.
Alkalmazásával, vagy azokra törekvésével nem csak az elöntések számát csökkenthetjük, hanem ami talán még ennél is fontosabb, ha részlegesen is, de visszafordíthatjuk a kedvezőtlen folyamatokat, mellyel közelebb kerülhetünk a természetes állapotra jellemző ökológiai helyzethez.
A projekt keretében a város 4 területén valósultak meg csapadékcsatorna építések és felújítások:
1. rész: Jámbor utca, Kispince utca, Kürt utca, Nyíri utca, Tűzkút utca, Bocskai utca, Kasza utca, Új utca,
2. rész: Hídvégi utca, Bethlen utca, Damjanich utca, Posta utca, Mezey utca,
3. rész: Bólyai utca, Szamos utca, Hargita utca, Szabó Dezső utca, Tátra utca, Mátra utca, Szegedi Károly utca, Körösi Csoma Sándor utca, Vág utca, Telep utca, Asztalos utca
4. rész: Hunyadi utca, Csokonai utca, Toldi utca, Zrínyi utca, Kölcsey utca, Mikes Kelemen utca, Kinizsi utca, Gyöngy utca, Egyenes utca, Bercsényi utca, Kalászsor utca.
A projektben földmedrű és zárt csatornák is elkészültek, összesen 17 261 folyóméter hosszban, valamint 1051 db áteresz beépítése történt meg.
A projekt Európai Uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Projekt címe: Békés, csapadékvíz elvezetés kialakítása III. ütem
Projekt azonosító: TOP-2.1.3-16-BS1-2021-00050
Várható befejezés: 2023. április 30.
(X) Reklám