A tanulmányi út elsőként Császártöltésre vezetett, ahol Manhalterné Szeitz Orsolya elnök és Vikker Viktória képviselő vezette körbe a békési németeket. Német nemzetiségi tánccsoporttal, általános iskolával és óvodával is büszkélkedhetnek. A helyi német nemzetiség a művelődési központban kapott helyet, mely a Sváb Tájházzal együtt fontos helyet foglal el a falu kulturális életében, hiszen múzeumpedagógiai foglalkozásokat, ismeretterjesztő előadásokat és kézműves foglalkozásokat is tartanak itt. Rendszeresen szerveznek különféle rendezvényeket és gyermektábort is. A Községi Könyvtárból nyíló Képes Házban óriási méretű képeken mutatják be az elmúlt évszázad németségének hagyományait, népviseletét és a falu történetét.
A második állomás Hajós történelmi pincefalu volt, ahol megtekintették a Hajósi Barokk Kastélyt, valamint megismerhették a német népcsoport hagyományos szőlőtermesztési- és bortermelési szokásait.
Kalocsára is ellátogattak, ahol a Főszékesegyház, az Érseki Múzeum, az Érseki Palota és a Főszékesegyházi Könyvtár csodájára jártak. A híres Paprika Múzeum sem maradhatott el, mely Szeged mellett a magyar paprikatermesztés legjelentősebb központja.
„A múltnak jövője van” – hangzott el a következő helyszínen, Baján, ahol az egyedülálló Országos Magyarországi Német Tanösvényt csodálhatták meg. A tanösvény a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja udvarán található. Nyolc állomáson mutatja be a magyarországi németek közösségi életét. Rengeteg információval és interaktív feladattal repítette vissza az 1700-as időkbe a látogatókat, majd a középiskolás tanulók fantáziája alapján vissza a jövőbe. Érdekfeszítő beszámoló alapján ismerhették meg azt a nyolc állomást, mely a magyarországi németség eredetét, munkáját, életközösségét mutatja be. Az első állomáson található az Ulmi dereglye, egy 18. századi fából készült hajó életnagyságú mása, mely tanórán kívüli oktatási helyként is szolgál. A hajó emléket állít azon német családok számára, akik túlnyomó részt a 18. században ilyen hajókon vándoroltak dél- és középnémet területekről Magyarországra.