Tapasztalatom szerint, nagyon sok embert érintő problémát jelent az evés után, illetve akár napközben is jelentkező gyomorégés. Ez nemcsak kellemetlen és fájdalommal jár, hanem kezeletlen esetekben, a szervezet elsavasodása miatt, akár súlyosabb betegséghez is vezethet.
Emelkedett gyomorsav szintet, több tényező is kiválthat. Az okok közé sorolható a stresszes életmód ("gyomorideg"), finomított ételek , égetett szeszek, túlzott hús fogyasztása, a "vödör" kávé, valamint bizonyos gyógyszerek, főleg fájdalom és lázcsilapítók túlzott alkalmazása.
Ha a probléma ritkán fordul elő, akkor a legjobb megoldást jelenti a fentebb említett ételek, életvitel kerülése és savlekötő használata.
Amennyiben a gyomorégés refluxal is párosul (gyomorváladék visszajutása a nyelőcsőbe, maró érzés főleg a garatban) savcsökkentő szuszpenzió alkalmazása javasolt.
Másik megközelítési mód a gyomornyálkahártya védelme, bevonatot képző anyaggal, inkább azokban az esetekben javasolt ha a probléma napközben is jelentkezik.
Jelentős javulást érhetünk el a gyomorsav termelődését negatívan befolyásoló szerekkel, amelyek egy-két kivételtől eltekintve orvosi recepthez kötött gyógyszerek, szedésük előtt érdemes orvossal konzultálni.
Bármelyik megoldást választjuk, legfontosabb a változtatás, az életvitelünkön, étkezési szokásainkon, kerülni az indokolatlan fájdalomcsillapító szedést.
A Levendula Patika és Dr Jeszenszky Attila további cikkei a Mátrixon!
www.facebook.com/levendulapatika
(X) Reklám