Fontos tudni bocsánatot kérni egy kapcsolatban!


Cikksorozatunk szerzője Dr Jeszenszky Attila a Levendula Patika szakgyógyszerésze, a gondoskodo.hu és az immunspecialista.hu főszerkesztője.

Amikor a pár egyik tagja megbántja a másikat nagyon fontos, hogy megtörténjen a bocsánatkérés.

Bocsánatkérés nélkül ugyanis nem lehet továbblépni, nem lehet a kapcsolatot a sérelem előtti időszakból folytatni. Minden egyes megbántással, sérülés keletkezeik a szeretet-tankukban azaz léket kap, és kifolyik belőle a szeretet.

Természetesen, hogy mekkora ez a lék függ az elkövető személyétől, és a tettének a súlyától is. Ha azonban képesek vagyunk bocsánatot kérni, akkor a másikban felépített gátak lebontódhatnak, és utat engedhet a bizalom újraépítésének. Aki úgy érzi, hogy megbántották, megsértették, a következőket éli át:• harag támad benne• úgy érzi visszaéltek a bizalmával• neheztel a másikra• a megbocsátás és az igazság elnyerése között örlődik• ha nincs bocsánatkérés, akkor felerősödik benne a harag és eluralkodik rajta az igazságérzet.

Ha mégsem tudjuk megtenni a bocsánatkérést, aminek több oka lehet, akkor a felek háborúskodásba kezdhetnek, ami évekig is eltarthat, és válás vagy akár halál is lehet belőle. Sok gyerekelhelyezési per és vagyonmegosztási per résztvevői ebben a helyzetben szenvednek, pedig ha képesek lennének félretenni a nagyon erős igazságérzetüket és bocsánatot kérni egymástól, lehet másként alakulnának a dolgaik. Egy egészséges kapcsolatban ugyanis a felek könnyen kérnek bocsánatot. Könnyen ismereik el, ha hibáztak, vagy ügyesebben tudnak empatikusak lenni, és figyelni a másik érzéseire.

Fontos kihangsúlyoznom, hogy az igazságérzethez való ragaszkodás (főleg egy párkapcsolatban) soha sem hoz megnyugvást, kibékülést. Az igazság hozhat elégedettség érzést a sértett félnek, de csupán az igazság nem állítja helyre a kapcsolatot, nem hozza vissza a bizalmat. Az emberek elképesztő helyzetekben is képesek megbocsátani, ebből következik, hogy minél intimebb egy kapcsolat, annál nagyobb a megbékélésre való törekvése a kapcsolatban lévő személyeknek.

Az emberi lélek úgy van összerakva, hogy képesek vagyunk megbocsátani annak, aki megsért, ha a másik bocsánatot kér tőlünk, azon a módon amit mi bocsánatkérésnek veszünk. Amikor valaki bocsánatot kér, az valójában azt jelenti, hogy felnőtt módon képes felelősséget vállalni a saját tetteiért. Őszintén megbánta az amit tett. A bocsánatkéréssel így a lelkisimerete is megtisztul. Vagyis a bocsánatkérés fontos mindkét félnek. A sértettnek azért, hogy érezze a másik együttérzését és sajnálatát, ettől tudja a sértettségét és igazságérzetét elengedni, ez juttatja el őt a megbocsátáshoz. A megsértőnek pedig, hogy a bűntudatát, rosszérzését, amit a helyzet előidézett benne, el tudja engedni, túl tudja tenni magát rajta. A folyamat csak így tud elindulni és kifejlődni az új bizalom, vagy a régit csak így lehet visszaállítani.

Egy egészségesen működő családban a gyerekeket már a korai években, 3 éves kortól megtanítják a bocsánatkérésre. Sérült családban a bocsánatkérésnek és megbocsátásnak nincs megfelelő mintája, ilyenkor a harag és a keserűség lesz a követendő minta.

Már említettem, hogy nem mindegy a módja annak hogyan kérünk bocsánatot a másiktól. Egyrészről függ az elkövetett bántás súlyától, másrészről függ attól, hogy mi a sértett bocsánatkérő nyelve.

A bocsánatkérés 5 nyelve:

1. Fájdalmunk kifejezése : Sajnálom

2. A felelősség vállalása: Hibáztam

3. Kárpótlás Hogyan tehetném jóvá?

4. Őszinte megbánás: Igérem, többet nem fordul elő

5. A megbocsátás kérése: Meg tudsz nekem bocsátani?

Bocsánat a sorokért! Ha hibáztam, ígérem jóvá teszem és soha többé nem fordul elő!

A Levendula Patika és Dr Jeszenszky Attila további cikkei a Mátrixon!

www.gondoskodo.hu

www.immunspecialista.hu

www.facebook.com/levendulapatika

És már Mezőberényben is!


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!