A tea ténylegesen a teacserje (Camellia sinensis) leveleiből, rügyeiből készült főzetet jelenti, azonban sok más növényből, gyógynövényből (csipkebogyó, kamilla, matétea, lapacho), gyümölcsből készült főzetet is szokás teának nevezni.
A teacserje örökzöld növény, amely Kelet-Ázsia trópusi területein honos. A teanövény két leginkább termesztett változata a kínai és az asszám tea. A kínai tea levelei jellemzően kisebbek, vastagabbak, erezetük durvább, ellenben az asszám tea nagyobb méretű, vékonyabb, finomabb erezetű.
A cserjétől a csészéig, avagy a tealevél feldolgozása
A legjobb minőségű teát általában a 6-7 éves növény levelei szolgáltatják. A fiatal leveleket kézzel 7–10 naponta szüretelik, amelyeket a különböző kémiai folyamatok elkerülése érdekében gyorsan feldolgoznak. A feldolgozás folyamata négy lépésből áll:
A fonnyasztás elsődleges célja a vízvesztés, ezért a leszüretelt leveleket 15–30 cm rétegben tálcákon szétterítik. A száraz leveleket kézzel, vagy gépi úton sodorják, így a levél felszínére kerülő sejtnedv és a levegő reagálásával megkezdődhet az erjedés.
Az erjedés során különböző kémiai átalakulások mennek végbe, ezáltal nő a tea koffeintartalma és kialakulnak a jellegzetes aromaanyagok. |
A tealevél-feldolgozás utolsó lépése a szárítás, amelynek célja a kémiai folyamatok megállítása és a maradék nedvesség eltávolítása.
Egyféle tealevél – többféle teaital
Az elkészített tea aromáját, illatát, küllemét, élettani hatását alapvetően meghatározza a tealevelek feldolgozása. Ez alapján a teák három nagy csoportba sorolhatók: fekete tea, zöld tea, oolong tea.
A teakészítés művészete
A teakészítés legáltalánosabb módja a levelek kannába helyezése, majd azok forrázása, áztatása. A fekete tea készítéséhez forráspontú víz javasolt, míg a zöld teák esetében – az antioxidáns tulajdonságú komponensek védelme érdekében – alacsonyabb hőmérsékletű, 80–85 fokos víz optimális. A forrázás mellett az áztatás időtartama is nagyban befolyásolja az elkészített tea ízét, aromáját és hatását.
Összegzés
A teacserje leveléből készített főzet világszerte elterjedt, kedvelt frissítő ital. A teakedvelők a teafélék rendkívül széles palettájából válogathatnak, hiszen a tealevél feldolgozása, a tea elkészítési módja, az ital ízesítése, illetve a fogyasztáshoz kapcsolódó eltérő szokások más-más kulináris élményt és élettani hatást nyújtanak a teafogyasztóknak. Az ital kellemes ízének és frissítő hatásának élvezete mellett azonban nem szabad megfeledkeznünk a gyógynövényekből készített teák egészségünket szolgáló jótékony hatásairól sem, amelyek napjainkban még inkább népszerűbbé teszik az ital rendszeres fogyasztását.
Mindenképpen kerüljék a különböző aromákkal dúsított, a tea valódi ízét elfedő "műteákat"!
Kellemes gőzölgést!
Jó egészséget és vitalitást kívánok!
A Levendula Patika és Dr Jeszenszky Attila további cikkei a Mátrixon!
(X) Reklám