Egyes belügyi tárgyú törvények módosításáról döntött az Országgyűlés, melyben több törvény módosítása is szerepel.
A rendőrségről szóló törvény módosítása mindenekelőtt azon törvényi lehetőség megteremtésére irányul, hogy az állami mentőszolgálat a rendőrség által kezelt térfigyelő kamerák felvételeibe valósidőben betekinthessen. Pontosításra kerültek mindemellett a belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv által végrehajtott megbízhatósági vizsgálatra vonatkozó törvényi szintű rendelkezések is.
A személyazonosító jel helyébe lépő azonosítási módokról és az azonosító kódok használatáról szóló törvénymódosítása lehetővé teszi, hogy a személyi adat- és lakcímnyilvántartás szerve – kapcsolati kód alkalmazásával – rendszeres automatikus információátadást teljesítsen a közúti közlekedési nyilvántartás járműnyilvántartását vezető szervnek a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban nyilvántartott polgár lakcímének változásáról, külföldön történő letelepedéséről, valamint az érintett elhalálozásáról.
A külföldre utazásról szóló törvénymódosításnak nyomán egyrészt meghatározásra került az úti okmány pótlásának fogalma, másrészt sor került az úti okmány érvénytelenségi okainak újbóli meghatározására a személyazonosító igazolvány érvényességi okaival való harmonizáció érdekében, harmadrészt a normaszövegen mindazon pontosítások és korrekciók is átvezetésre kerülnek, amelyek elengedhetetlenek a szabályozás koherenciájának változatlan módon történő további fenntartásához.
A menedékjogról szóló törvény kiegészítése azon törvényi felhatalmazásnak az ágazati joganyagban történő deklarálását célozza, amelynek alapján a menekültügyi hatóság körözési nyilvántartási rendszer részére – az arcképmás nyilvántartásba vétele céljából – a körözési nyilvántartási rendszerről szóló törvényben meghatározottak szerint a menekültügyi nyilvántartás hatálya alá tartozó személyek arcképmását átadhatja.
A közfoglalkoztatásról és a közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó, valamint egyéb törvények módosításáról szóló törvénymódosítás speciális rendelkezést állapít meg a közfoglalkoztatási jogviszony időtartamára: a közfoglalkoztatási jogviszony keretében történő munkavégzés meghaladhatja az öt évet, de legfeljebb tíz év lehet.
A polgárőrségről és a polgárőri tevékenység szabályairól szóló törvényt érintő módosítás a polgárőrség közterületi járőr tevékenységének lehetséges hatókörét a közforgalmú vasúti személyszállításra használt közlekedési eszközök mellett a közforgalmú közúti autóbuszos személyszállítási tevékenység infrastrukturális elemeire is kiterjeszti.
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló törvénymódosítására egyrészt az alapvető jogok biztosának vizsgálatai során feltárt egyes szabályozási hiányosságok adnak okot, másrészt meg kell teremteni annak törvényi lehetőségét, hogy a közúti közlekedési szabálysértések esetén a rendőrség közlekedési szakirányának munkatársai abban az esetben is megtarthassák a helyszíni szemlét, ha egyébként a későbbiekben nem ők járnak el szabálysértési hatóságként. Módosítást igényel továbbá a segélyhívó rendszer zavartalan működésének védelméhez és a segélyhívó rendszer alternatív csatornákon (sms, mms, e-mail, web-portál) érkező segélyhívási lehetőségekkel való bővítésének a védelme oly módon, hogy a technika által biztosított automatikus, rendeltetéstől eltérő jelzések továbbítása is büntethetők legyenek.
A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény módosítása a rendvédelmi feladatokat ellátó szerv területi és helyi szervei vezetőjének öt vagy tízévente kötelező szolgálatihely-váltása miatt felvetődő lakhatási problémák kezeléséhez, megoldásához szükséges korrekciókat tartalmazza.
Egyes állami tulajdonban álló ingatlanoknak a Magyarországi Református Egyház részére történő tulajdonba adásáról szóló törvényjavaslatot is elfogadta az Országgyűlés. A Magyarországi Református Egyház történelmi hagyományainak, a nemzet erkölcsi és szellemi felemelése érdekében tett, hitéből fakadó erőfeszítéseinek, a nemzet identitásának és kultúrájának megőrzése és fejlesztése érdekében tett szolgálatainak elismerése érdekében a geszti Tisza-kastély –megújulását követően –a Magyarországi Református Egyház tulajdonába kerül térítésmentesen. Az így tulajdonába került ingatlant nem idegenítheti el és nem terhelheti meg.
A rendelkezés biztosítja, hogy az egyházak számára hitéleti feladataik elősegítése vagy az általuk ellátott oktatási, szociális, család-, gyermek-és ifjúságvédelmi, kulturális feladatok ellátása érdekében a –sokszor más célra gazdaságosan nem hasznosítható ingatlanok –ingyenesen átruházhatóak legyenek.