Az intézmény bemutatása: 125 tanuló van, 49 gyermek az óvodában. 15 év alatt milyen változások történtek. 2009-ben 61 tanuló az általánosban, 28 az óvodában, mára megduplázódott a gyermekek száma.
A románság jelenléte 1720-as évektől Battonyán, az adózó jobbágy családok regisztrálása megtörtént, szerb és magyar jobbágyok a románok mellett, a nemzetiségek békességben éltek együtt. Több mint 600 román nemzetiségű, 2022-es népszámlálás alapján. A kettős állampolgárságú tanuló óvodában 12 fő, iskolában 21 fő, a tanulók kétharmada román gyökerekkel rendelkezik. Van létjogosultsága a battonyai román nyelvű oktatásnak. A XVIII. században már volt ortodox iskola, ez 101 évig működött. A románok külön ortodox templomot építettek. Az első világháború után a román értelmiség kivándorolt, az iskola szünetelt, a második világháború után ismét beindult az iskola.
A román iskola 1991/1992. tanévben vált külön a magyartól a szerbbel együtt, ekkor 28 tanulója volt az iskolának. Nem összevont csoportokban dolgoznak, minden évfolyamon van külön osztály, a nyolcadik évfolyamon 24 fővel dolgoznak. Az elmúlt évtizedekben jelentős fejlesztések történtek. A várostól kapott épületeket a román iskola, először hat helyen működött az iskola, az óvoda pedig a román parókiában lett elhelyezve. A város óvodává alakította át a Fő utcai épületet, 2006 óta működnek itt. 2019-ben sikerült egy óvodabővítésre támogatást elnyerni, 130 millió forintból új helyiségeket építettek, most 48 gyerek van, a bővülés. Jó partner az intézmény fenntartója, jól reagál a gondjainkra. Az óvoda udvara kicsi, ezt is bővíteni kellett, vásároltak egy telket a másik utcából, van igazi játszótér, 80 millió forintból újították fel.
A személyi ellátottság megfelelő. Az iskola 2008-ban költözött az új épületbe, a dévai iskolaépületet a román kormány építette fel, a battonyai iskolát pedig a magyar kormány. 2016-ban lett beépítve a tetőtér. A termek kicsik, a tetőtér beépítése 150 millió volt. A tornaterem megoldása: a mindennapos testnevelés megoldásában a város is segített. Egy sportudvart szerettek volna, a jó időben és szünetekben használják.
Az asszimilációs folyamat gyors, próbálják lassítani, a nyelv: vannak olyan gyerekek, akik úgy jönnek nemzetiségi családból, hogy nem tudják a nyelvet. A nyelv átadása érték. A román nyelv helyességét is igyekeznek fenntartani. Az igazgató asszony így fogalmazott: 100%-ban román és 100%-ban magyar vagyok.
Kozma György országos román önkormányzat elnöke: köszönti a megjelenteket, jó a kapcsolat a vármegyei önkormányzattal, közös sikereink is vannak, jó pár fejlesztésnek volt részese a megyei önkormányzat. Az országos önkormányzat több intézményt is fenntart, 1300 gyerek jár az iskoláikba. A battonyai iskola példaértékű munkát végez a szakmaiság tekintetében. A szakmaiság is nagyon fontos. A nyelvvesztés nagyon komoly probléma. Először az intézményben találkozik a többség a román nyelvvel, az oktatásra fontos szerep hárul.
Mucsi András nemzetiségi ügyekkel foglalkozó tanácsnok, a Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnöke példaértékűnek nevezte a hazai nemzetiségi önkormányzati rendszert és politikát. Az állam jelentős összegeket ad az országos nemzetiségi önkormányzatoknak, amelyek ebből oktatási, kulturális intézményeket, nemzetiségi sajtó működtetnek, rendezvényeket szerveznek. Békés vármegye értékei a nemzetiségek, a nyelvük, kultúrájuk megőrzése fontos mindannyiunk számára.