A Battonyai Két tanítási Nyelvű Szerb Általános Iskola és Óvoda igazgatója, Nyári Melinda Mária tájékoztatta a vendégeket az intézmény működéséről. A szerb országos önkormányzat a fenntartó, Battonya mellett a pesti szerb iskolában van nyolc osztályos szerb nyelvi képzés. Deszken alsó tagozaton, Szegeden és Lóvéren felmenő rendszerben 7. osztályig lehet szerb nyelvet és nyelven tanulni. Szerb középfokú oktatás Budapesten, a Nikola Tesla Általános Iskola, Óvoda és Gimnáziumban van, de Szegeden is lesz egy szerb gimnázium. Tavalytól van lehetőség hit-és erkölcstant is tanulni a szerb ortodox egyház szervezésében.
Battonyán van óvoda és iskola is: ide 30 óvodás és 91 tanuló jár. A szerb nyelv és irodalom mellett, a legtöbb tantárgyat szerb nyelven is oktatják, a pedagógusok nyolcvan százaléka tud szerbül. Az óvodában is oktatják a nyelvet. A foglalkozások szerbük és magyarul is zajlanak. Vannak szerbiai pedagógusok is. A családok nagy része magyarul beszél, vannak vegyes házasságból született gyerekek, a szülőknek délutáni órák vannak kurzusszerűen szerb nyelvoktatás céljából. A pedagógusok, szülők és gyerekek működjenek együtt.
A hagyományok átadására törekednek, van egyesületük is: a Szuferini néptánccsoport. A szerb néptánc bele van építve az órarendbe. A táncosok alsó és felső tagozatos gyermekek, valamint felnőttek. Vidéken is fellépnek, a vendéglátóknak tetszik a szerb kultúra. Növekszik a létszám 10 évre visszatekintve: az ovisok mindannyian maradnak az iskolában is, de jönnek más óvodákból is gyerekek. Nyílt napokkal várják a családokat, sok magyar szülő is ide íratja a gyermekét. Minden évben vannak nyelvvizsgázók, Pécsen van csak lehetőség vizsgázni, most öten tesznek nyelvvizsgát.
Három saját szervezésű táboruk van, a legbüszkébbek a tánc táborra, romániai szerbek is érkeznek, Beocsinból is jönnek diákok.
2023-ban volt az optálás századik évfordulója. 1923-ban több száz battonyai szerb költözött el az akkori Szerb-Horvát-Szlovén Királyságba, ahova a hazai szerbeket is föld reményével várták, de a többséget keserű csalódás várta a jugoszláv államban.
Fontosabb események az intézményben: nagyobb rendezvény a szerb kultúra napja és Kisboldogasszony napja, de az újévi szerb bálon is sokan vannak.
A vármegyei politikusok felkeresték a helyi szerb és román ortodox templomot is.
Mucsi András tanácsnok (Fidesz-KDNP) megerősítette: ebben a ciklusban is igyekeznek minél több vármegyei nemzetiségi és egyházi közösséghez eljutni és a mecénási keretből támogatják a rendezvényeiket is. A vallás és az identitás fenntartása amúgy ezer szállal kapcsolódnak egymáshoz. Battonya is ékes példája annak, hogy a köznevelési intézmények nélkül sokkal gyorsabb lett volna a nemzetiségek identitásvesztése és asszimilációja. Az önazonosság fenntartásához hozzájárul az ortodox egyház is a maga anyanyelvápolási lehetőségeivel.
Földesi Mihály (Mi Hazánk), bizottsági elnök is jónak tartja a hazai nemzetiségi oktatást, de a szomszédos országoktól is viszonosságot vár az ottani magyarsággal kapcsolatban.