A munkálatok során a költségek csökkentése mellett fő szempontként az egyre inkább felkapott alternatív tüzelőanyag, a város saját üzemében faaprítékokból előállított brikett használata is megjelenik. Jelenleg két közintézménynek, illetve a Békési Kommunális és Szolgáltató Kft. két telephelyének nyújt segítséget a fűtési szezonban a fűtőanyagként szolgáló brikett.
A brikett előállításának munkafolyamatát még tavaly szervezte meg az önkormányzat, amely főként a közfoglalkoztatási programra támaszkodik. A tevékenység során egyetlen nap 260 kilogramm brikettet tudnak előállítani, s ezt a mennyiség teljes egészében felhasználják a már említett intézmények és épületek fűtéséhez –nyilatkozta Izsó Gábor polgármester.
Az előállítás a BKSZ Kft. Szarvasi út 64/1. szám alatti telephelyén történik, négy fő bevonásával. A késztermékeket két önkormányzati tulajdonban lévő épületben, valamint a BKSZ Kft. Szarvasi és Csabai úti telephelyén hasznosítják. A Szarvasi úton található II. sz. idősek klubjában és a Csallóközi utcai III. számú idősek klubjában néhány évvel ezelőtt végeztek kazánkorszerűsítést, szintén a Start program keretein belül. Ennek folyamán teljes egészében megszűnt a gázkonvektoros, illetve a gázkazános fűtés a két ingatlan esetében, a faaprítékos üzemelésű kazánoknak köszönhetően. Ez pedig közel negyven százalékos energia megtakarítást jelent az önkormányzatnak. Köztudott, hogy fűtés során sokkal kevesebb mennyiség szükséges a friss vágású, nedves tűzifához viszonyítva. A fabrikett nagy nyomás alatt préselt teljesen száraz fűrészporból és faforgácsból készül, ezáltal sűrűsége, tömörsége jóval nagyobb, mint a tűzifáé.
Békés városában több területen zajlik közfoglalkoztatás a BKSZ Kft. irányításában. A településen "Belvíz és Közút" elnevezésű startmunka programok minden évben kiemelt szereppel bírnak. A legfontosabb cél a közterületen lévő árkok és közutak karbantartása. Tavaly országos közfoglalkoztatási mintaprogramként indult útjára a hajléktalanok foglalkoztatására irányuló projekt, amelynek egyik fő eleme a fabrikett-készítés. A két program több ponton találkozik, hiszen a brikett alapanyagához az árokpartokról, közutak széléről kikerülő ágnyesedékek, gallyak, fás növényi részek darálásával jutunk hozzá, ezzel megtisztítva környezetüket. A feldolgozás során az összegyűjtött faaprítékot, munkagép segítségével, késztermékké alakítják. A végtermék pedig, nemes egyszerűséggel, a kiváló fűtőértékkel rendelkező fabrikett lesz.
Az eddigi tapasztalatok alapján a brikettálás jelentősen csökkenti a fűtési költségeket. A Békés városában futó közmunkaprogramok egymással szoros összefüggésben, egymást segítve és értéket teremtve segítik a programokban résztvevők munkaerő piacra való visszajutását.