Először beszélgetett a Teológusok klubja Békésen


November 12-én rajtolt el a Teológusok klubja, a békési önkormányzat és a helyi keresztyén közössége közös pódiumbeszélgetése. Az első téma a keresztyénség és a politika kapcsolata volt.

A kedd esti rendezvényen Molnár Máté, a református gyülekezet vezető lelkésze, Surman László pünkösdi lelkész, az Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymisszó (MPE OCM) egyik vezetője és Filó György, a Tágas Tár Baptista Gyülekezet presbitere folytattak eszmecserét a keresztyénség és közéleti felelősség témakörében.

A vitaindító előadást Surman László tartotta, aki hangsúlyozta, hogy a vezetőket Isten ruházta fel hatalommal. Az ember viszont Istennek tartozik felelősséggel, és ha az állam istentelen törvényeket alkot, és pl. betiltja az evangélium hirdetését, akkor ellen kell állni ennek. Fontos alapelv, hogy imádkozni kell az állam vezetőiért és a közéleti munkálkodásunkat a szeretet jellemezze. Az egyháznak társadalmi változásokat kell generálni, hanem a lelkeket kell megnyerni Istennek. A helyes viszonyulásai alap a politikához az, hogy annak a keresztyénnek, akinek van elhívása a politizálásra, az politizáljon, és egyébként legyen szabad megfogalmazni a véleményét minden keresztyén. Aki viszont nem akar a politikával foglalkozni, annak is legyen meg ez a lehetősége.

Molnár Máté református lelkész a keresztyénség és politika viszonya kapcsán arra is rámutatott, hogy a társadalom az egyházaktól közösségépítést és identitáserősítést vár. Utolsó bástyaként szerepel az egyház. Nem kell nemet mondani a közéleti szerepvállalásra. A társadalom és az egyház kéz a kézben jár, az egyház feladata a közösségek összetartása és erősítése.

Arra a kérdésre, hogy nem válnak-e kiszolgáltatottá az egyházak azáltal, hogy az egyházaknak, egyházi szervezetek pályázati pénzeket, állami normatívát vesz igénybe, Surman László úgy fogalmazott, hogy „mindenki kiszolgáltatottá válik, aki elvek és értékek vesztésén megy keresztül.” Vannak olyan politikai kérdések, amikor úgy kell viselkedni, mint amikor a bicikliküllők közé botot dugnak be. Amíg az egyház állami feladatokat vállal át, jogosan vesz igénybe támogatást, neki járó normatív pénzeket. Szolgálja a társadalmat a szolgálatával. Molnár Máté ezt folytatva feltette a kérdést, hogy mi történne, ha az egyházak nem végeznének ilyen szolgálatot az országban? Az oktatásban, idősek ellátásában, egészségügyben is oroszlánrészt vállalnak az egyházak. Az egyházi fenntartású intézmények nem is akármilyen színvonalon működnek. Az a minimum, hogy az állam ehhez hozzájáruljon, hiszen közfeladatokról van szó. Filó György arra tette a hangsúlyt, hogy a támogatások fontosak, de ezekkel felelősen kell élni.

A szószéki politizálás kérdésével kapcsolatban Molnár Máté elmondta, hogy a gyülekezetet minden esetben buzdítja a választáson való részvételre, de a pártpolitika és a közéletben való részvétel nem összekeverendő. Imádkozni kell a világi felsőbbségért, reagálni kell a társadalmi folyamatokra, de nem szabad pártok mellett kampányolni a gyülekezetben. A lelkésznek minden politikai irányzat hívei felé kell szolgálni. Filó György szerint a választáson való részvétel „kitüntetett feladat”. A politikában viszont olyan keresztyén ember vegyen részt, akinek erre Istentől határozott elhívása van. A gyülekezetben is beszélgetnek közéleti kérdésekről, de „talán keveset is beszélünk” ezekről a dolgokról. A keresztyén emberek baráti beszélgetésekben megfogalmazzák, hogy mely pártok politikájával értenek egyet részben vagy egészben. Surman László azt a véleményt képviselte, hogy ő is kiállt személyek mellett az önkormányzati választásokon, de itt sem a pártszempont számított, hanem az emberi teljesítmény.

Az elmúlt időszak egyházi botrányai kapcsán Molnár Máté annak a véleményének adott hangot, hogy egy-egy botrányt a média felkapott és felnagyított. A dolgok helyes megítéléséhez nem áll a rendelkezésünkre a teljes igazság, így nehéz megfelelő véleményt formálni. Isten a bűnt utálja, a bűnös embert viszont szereti. A bűn az bűn, az elbukottakhoz szeretettel és lelkigondozói szeretettel kell fordulni. Filó György ehhez kapcsolódva megfogalmazta: Jézus Krisztus azért jött, hogy eltörölje a bűnt és megmentse a bűnöst.

Surman László a közéleti személyek magánélete és közéleti megnyilvánulásai kapcsán azt mondta, hogy a két dolog összekapcsolódik. Aki megtér, annak nem lehet kettős élete, mert a forrása Krisztusban van. A hit cselekedetek nélkül halott, tehát a tetteink minősítenek bennünket.

Mucsi András teológus, a rendezvény házigazdája elmondta: a következő évben is folytatódik a programsorozat, terveik szerint kéthavonta lesznek a beszélgetések, amelyeken aktuális teológiai-etikai-közéleti kérdéseket vitatnak meg a békési lelkészek és teológusok bevonásával. 2025-ben biztosan terítékre kerülnek a migrációs kérdések, a lelki betegségek, az LMBTQ-kérdéskör és az egyházi szentségek.

 


Kövesd a BékésMátrixot a Facebook-on a legfrissebb békési információkért!