Csatár- és Kászmánykertben 12 ártatlan békési civilt lőttek agyon a várost elfoglaló román katonai alakulatok. A történetüket a helyi sajtóban már megismerhették a békésiek. Beszédet mond: Mucsi András önkormányzati képviselő.
1919. április 26-án volt Békésen, a Csatárkertben a román katonai vérengzés, amelyben 12 civil csatár- és kászmánykerti ártatlan áldozat vesztette életét. A környéken lakó egyszerű földműves emberek voltak ők, malomasszonykerti tanyákban élő földműves férfiak, és egy idős özvegyasszony esett a vérengzés áldozatául. Az áldozatok nevei:
Sebestyén Sándor súlyos sérüléseket szenvedett, sikerült megmenekülnie. Gyula felől, a gerlai úton érkeztek a román királyi katonai csapatok, akik szuronyokkal, lőfegyverekkel támadtak először, majd ágyúzni kezdtek a város felé. Egy ágyúgolyó a Hajnal utca 12. szám alatti házba talált, amely során a 85 éves özvegy Fekete Gáborné született Csete Zsuzsánna életét vesztette. A románok ezután közel egy éven át megszállva tartották a várost, jelentős anyagi károkat okozva.
2002-ben emlékükre a Malomvégesi temetőben kopjafát állított a Békési Városvédő és Szépítő Egyesület, a kopjafát Gyaraki Imre készítette.
A megemlékezést követően a könyvbemutatóra kerül sor a kulturális központban 17 órai kezdettel, amelynek vendége dr. Perczel Olivér, az Erőszakkutató Intézet történész munkatársa, a Fővárosi Levéltár főlevéltárosa. Könyveinek címe: Egy megszállás anatómiája, A román-magyar háború és a román katonai megszállás katonai áldozatai (1919-1920).
Mindenkit szeretettel várnak a szervezők!