Azt is mondták a bennfentesek, hogy kosztümös előadás lesz, és több helyről besegítenek az előadásba, de több nem, mély titoktartás övezte a további előkészületeket.
Az időpont is rendhagyó volt, mert nem az ünnepet megelőző utolsó tanítási napon került rá sor, nem is a megszokott 8 órai kezdéssel volt, hanem már 10-én, 11 órai kezdettel, ráadásul nem is a tornaterem lett a helyszín, hanem a Békés Városi Kecskeméti Gábor Kulturális, Sport és Turisztikai Központ adott helyet az előadásnak.A néző tanulók az ünnepnek megfelelően ünneplőbe öltözve, kokárdákat viselve, fegyelmezetten helyet foglaltak. Megtisztelte ünnepségünket Nagy József esperes úr is.
A színdarab és a beöltözés ötlete Moldován-Garas Helga tanárnőtől származik, aki az előadás lelke volt, hisz az ötlethez keresett megvalósítókat, és lelkesen szervezett. Ez volt a darab ősbemutatója, mert erre az alkalomra készítette iskolánk volt tanulója, Lévai Attila, aki saját dalokat is írt hozzá, s ő rendezte, és tanította be.
Több képből állt a mű, egy életkép volt a kerettörténet, mely szerint egy férfi otthagyja családját, hogy beálljon harcolni, akár élete árán is, a forradalomért. Kiemelte a szerző a darabban a nők szerepét, Petőfi és társai alakját, a harcoló fiatalságot, a családját vesztett fiatal nő alakját, majd visszatért a kerettörténethez, a család tagjaihoz, kik az apára várva visszaemlékeznek.
"Ne sírj, babám, ne sírj lelkem,
Magyar földben már a testem.
A nézők hang nélkül, értő figyelemmel nézték a darabot, külön tetszett, hogy a rendezés során a terem adottságait is felhasználták, pl, harcok a páholyokban, átszaladós jelenetek. Meglepően életszerű volt néhány szereplő nézőtérről való megszólalása a 12 pont során. Az énekesek szépen, tisztán, átéléssel énekeltek.
Végezetül vendégünk, Nagy József esperes úr fejezte ki örömét az előadás kapcsán, majd a történelmi eseményekre helyezve a hangsúlyt mondta el ünnepi beszédét, kiemelve a nemzetiségek szerepét mind a harcolók, mind az áldozatok közt, aktualizálva a későbbi korokra.
A Szózat hangjaival ért véget az ünnepi műsor, melyet még sokáig emlegetni fognak, mert öregbítette iskolánk hírnevét. Köszönet érte minden közreműködőnek!
Somlyainé Cseh Margit
tanár
Tanévnyitó a Tisza Kálmán Szakképzőben! |
Jelentés cukrász szakmai vizsgáról |
Médiatúra Szegeden |
Három város sportfesztivál |
Falusi vendégül látás, avagy látogatás a Libás Tanyán |